Za ile dni dzień Wszystkich Świętych? Kiedy jest Święto Zmarłych?

Ile dni zostało do Wszystkich Świętych? Na świecie nie ma grupy społecznej, które nie celebrowałyby pamięci o zmarłych przodkach. Kościół Rzymskokatolicki 1 listopada obchodzi dzień Wszystkich Świętych. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. Zwyczaj oddawania czci wywodzi się już z czasów prehistorycznych. 2 listopada jest z kolei obchodzony ten właściwy dzień pamięci o zmarłych - Dzień Zaduszny. Przy tej okazji przypominamy kilka ciekawych faktów o tej tradycji.

Odliczanie dni do Święta Zmarłych i Wszytskich Świętych. Geneza uroczystości 

Wszystkich Świętych w Kościele katolickim to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan przebywających niebie, którzy osiągnęli stan zbawienia. Uroczystość ta jest obchodzona w dniu 1 listopada. W ten dzień oraz w następujący po nim Dzień Zaduszny przyozdabiamy groby swoich bliskich kwiatami i zapalamy znicze. Jest to nostalgiczny dzień zadumy nad kruchym życiem człowieka.

Dzień Wszystkich Świętych celebrowany jest w Kościele poprzez odprawienie mszy świętej. Ponadto odbywa się uroczysta procesja na cmentarz oraz wspólna modlitwa nad grobami. 

Historia Wszystkich Świętych sięga już średniowiecza. W jednym wybranym dniu był to czas wspominania wszystkich męczenników chrześcijańskich. Pierwotnie uroczystość ta była obchodzona w maju, gdzie miesiąc ten był poświecony zmarłym. Obchody takie wprowadzono w IV wieku w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego.

W średniowieczu, w 731 roku papież Grzegorz III zmienił tą uroczystość na 1 listopada. Powodem były trudności z wyżywieniem pielgrzymów przybywających do Rzymu, gdyż na wiosnę kończyły się zapasy żywności.

W 837 r. Grzegorz IV rozporządził, by 1 listopada był dniem poświeconym nie tylko dla męczenników, ale pamięci wszystkich świętych kościoła katolickiego.

Jest to święto mające wymiar powszechny, ponieważ dzień ten celebruje się w każdym kościele katolickim na świecie. Uroczystość ta obchodzona jest także w wielu kościołach protestanckich.

Do dnia Wszystkich Świętych pozostało jeszcze 18 dni. 

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Wyjaśniamy

Często stosujemy zamiennie terminy "Święto Zmarłych" i "Wszystkich Świętych". Jednak czy istnieje jakaś rozbieżność w terminologii tych określeń? Święto Zmarłych lub inaczej Zaduszki, Dzień Zaduszny to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W Kościołach łacińskich to obchód liturgiczny poświęcony zmarłym i przypada co roku na dzień 2 listopada. Połączony jest z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych. Dzień Zaduszny zbiega się z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, które wywodzą się z wierzeń pogańskich oraz obrzędowości przedchrześcijańskiej.

Te terminy są używane zamiennie, ponieważ jeszcze w czasach PRL-u było nazywane właśnie Świętem Zmarłych, co miało na celu zamazanie jego religijnego charakteru. Jednakże obecnie terminu "Święto Zmarłych" powinniśmy używać na dzień 2 listopada, wtedy wspominamy wszystkich zmarłych. W kościele katolickim Zaduszki maja niższy status aniżeli Wszystkich Świętych.  

Zobacz wideo Wiedzieliście o tym?

Kiedy wypada Wszystkich Świętych w tym roku? Odliczanie do Święta Zmarłych

Wszystkich Świętych to uroczystość kościelna, mająca wymiar powszechny. Święto obchodzone jest zawsze 1 listopada, a w tym roku wypada w poniedziałek. To dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły

Zobacz też: "Po ostatnim Święcie Wszystkich Świętych matka z ciotką do Wielkanocy nie gadała" [LIST]

Więcej o: