Za ile dni dzień Wszystkich Świętych? Kiedy jest Święto Zmarłych?

Ile dni zostało do Wszystkich Świętych? Na świecie nie ma grupy społecznej, które nie celebrowałyby pamięci o zmarłych przodkach. Kościół Rzymskokatolicki 1 listopada obchodzi dzień Wszystkich Świętych. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. Zwyczaj oddawania czci wywodzi się już z czasów prehistorycznych. 2 listopada jest z kolei obchodzony ten właściwy dzień pamięci o zmarłych - Dzień Zaduszny. Przy tej okazji przypominamy kilka ciekawych faktów o tej tradycji.

Odliczanie dni do Święta Zmarłych i Wszytskich Świętych. Geneza uroczystości 

Wszystkich Świętych w Kościele katolickim to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan przebywających niebie, którzy osiągnęli stan zbawienia. Uroczystość ta jest obchodzona w dniu 1 listopada. W ten dzień oraz w następujący po nim Dzień Zaduszny przyozdabiamy groby swoich bliskich kwiatami i zapalamy znicze. Jest to nostalgiczny dzień zadumy nad kruchym życiem człowieka.

wdowa po mężu, cmentarz, emeryturaEmerytura po mężu nie przysługuje każdej wdowie. Kto może otrzymać świadczenie?

Dzień Wszystkich Świętych celebrowany jest w Kościele poprzez odprawienie mszy świętej. Ponadto odbywa się uroczysta procesja na cmentarz oraz wspólna modlitwa nad grobami. 

Historia Wszystkich Świętych sięga już średniowiecza. W jednym wybranym dniu był to czas wspominania wszystkich męczenników chrześcijańskich. Pierwotnie uroczystość ta była obchodzona w maju, gdzie miesiąc ten był poświecony zmarłym. Obchody takie wprowadzono w IV wieku w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego.

W średniowieczu, w 731 roku papież Grzegorz III zmienił tą uroczystość na 1 listopada. Powodem były trudności z wyżywieniem pielgrzymów przybywających do Rzymu, gdyż na wiosnę kończyły się zapasy żywności.

W 837 r. Grzegorz IV rozporządził, by 1 listopada był dniem poświeconym nie tylko dla męczenników, ale pamięci wszystkich świętych kościoła katolickiego.

Jest to święto mające wymiar powszechny, ponieważ dzień ten celebruje się w każdym kościele katolickim na świecie. Uroczystość ta obchodzona jest także w wielu kościołach protestanckich.

Do dnia Wszystkich Świętych pozostało jeszcze 18 dni. 

Jak zrobić stroik na Wszystkich Świętych? Nie jest to trudne zadanie. Wystarczy trochę chęci i czasu. Zdjęcie ilustracyjneJak zrobić stroik na Wszystkich Świętych?

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Wyjaśniamy

Często stosujemy zamiennie terminy "Święto Zmarłych" i "Wszystkich Świętych". Jednak czy istnieje jakaś rozbieżność w terminologii tych określeń? Święto Zmarłych lub inaczej Zaduszki, Dzień Zaduszny to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W Kościołach łacińskich to obchód liturgiczny poświęcony zmarłym i przypada co roku na dzień 2 listopada. Połączony jest z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych. Dzień Zaduszny zbiega się z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, które wywodzą się z wierzeń pogańskich oraz obrzędowości przedchrześcijańskiej.

Te terminy są używane zamiennie, ponieważ jeszcze w czasach PRL-u było nazywane właśnie Świętem Zmarłych, co miało na celu zamazanie jego religijnego charakteru. Jednakże obecnie terminu "Święto Zmarłych" powinniśmy używać na dzień 2 listopada, wtedy wspominamy wszystkich zmarłych. W kościele katolickim Zaduszki maja niższy status aniżeli Wszystkich Świętych.  

Zobacz wideo Wiedzieliście o tym?

Kiedy wypada Wszystkich Świętych w tym roku? Odliczanie do Święta Zmarłych

Wszystkich Świętych to uroczystość kościelna, mająca wymiar powszechny. Święto obchodzone jest zawsze 1 listopada, a w tym roku wypada w poniedziałek. To dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły

Zobacz też: "Po ostatnim Święcie Wszystkich Świętych matka z ciotką do Wielkanocy nie gadała" [LIST]

Więcej o: