4 fazy związku. Jeden etap jest wyjątkowo trudny. Dochodzi do spięć i poważnych kłótni

Miłość potrafi trwać całe życie, jednak zmienia się ona na przestrzeni lat. Jeśli z biegiem czasu zauważasz, że wasza relacja jest inna niż na początku, nie oznacza od razu, że dzieje się coś złego. Być może przeszła ona na inny etap. Oto 4 fazy związków. Sprawdź, czego możesz się spodziewać.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie bój się kłócić! Związki niszczy obojętność, nie wymiana zdań

Według ekspertów, na przestrzeni lat trwania związku, wyróżnić można cztery główne etapy, podczas których relacja zakochanych w pewien sposób ulega zmianie. Choć to nie do końca jest tak, że każda para przechodzi przez każdą z tych faz, warto zdawać sobie z nich sprawę, by rozumieć zachodzące zmiany. Co więcej, mogą one wystąpić również w innym czasie, niż się zakłada.

Faza pierwsza: zakochanie (1 - 2 lata trwania związku)

To czas zauroczenia i tzw. motylków w brzuchu, podczas którego partnerzy spędzają ze sobą każdą możliwą chwilę i widzą siebie w samych superlatywach. Zakochani odczuwają euforię, za którą odpowiada burza hormonów, a dokładniej wysoki poziom dopaminy i fenyloetyloaminy. Taki stan sprawia, że pary przeżywają wszystko znacznie intensywniej, co porównywane jest do działania środków odurzających. Nie da się ukryć, że jest to wyjątkowy czas każdego związku, który nawet po latach jest ciepło wspominany przez pary. 

Faza druga: budowanie związku (2 - 4 lata trwania związku)

Na tym etapie euforia związana ze stanem zauroczenia powoli opada i zaczyna się faza budowania wspólnej relacji. Może to być dość trudny moment dla pary, gdyż zaczynają oni dostrzegać nie tylko swoje zalety, ale także wady i zderzają się z codziennymi problemami. W tym czasie może dochodzić do wielu kłótni oraz sprzeczek, dlatego bardzo ważne jest, by nauczyć się ze sobą komunikować i rozwiązywać konflikty przy pomocy dialogu. 

Faza trzecia: miłość kompletna (4 - 7 lat trwania związku)

Tak naprawdę dopiero na tym etapie pary zaczynają rozumieć siebie nawzajem. Nie tylko doceniają zalety, lecz także akceptują wady. Choć w tej fazie również pojawiają się kłótnie, obie ze stron znają się już dobrze i wiedzą jak poradzić sobie z konfliktem. Nie da się ukryć, że jest to już etap dojrzałego związku, w którym trzeba uważać na nudę. Warto cały czas zabiegać o swoje względy, bo randki sprawdzają się nie tylko w pierwszej fazie. 

Faza czwarta: miłość przyjacielska  (powyżej 7 lat trwania związku)

Po tylu latach związku, każda para z pewnością ma za sobą zarówno piękne, jak i te gorsze momenty. Choć ta faza charakteryzuje się mniejszą namiętnością niż te początkowe, to między partnerami pojawia się znacznie większą intymność, zaangażowanie oraz przyjaźń, bez której wieloletni związek nie byłby możliwy. To moment związku, który każdej ze stron daje zaufanie oraz ogromne poczucie bezpieczeństwa.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: