Więcej artykułów na ten temat przeczytacie na stornie głównej Gazeta.pl
Pomimo licznych głosów sprzeciwu, a także ewidentnych minusów tego zwyczaju w 2021 roku po raz kolejny zmienimy czas z letniego na zimowy przestawiając zegarki. Ta tradycja jest praktykowana w wielu krajach na świecie, a początkowy cel tej operacji był prosty, chodziło o oszczędność. Dziś wiemy, że zysk nie jest współmierny do całego zamieszania związanego ze zmianą czasu. Pocieszająca jest myśl, że możliwe, że robimy to po raz ostatni. Nie przegap tego momentu i sprawdź, kiedy rozpoczyna się czas zimowy, a kończy czas letni. To już w tym miesiącu, ale którego dnia dokładnie?
Pomysł na zmianę czasu zapoczątkował Benjamin Franklin, który sądził, że ludzie będą pracować bardziej efektywnie, kiedy wcześniej będą kłaść się spać i wstawać. Dołożył do tego teorię, mówiącą o oszczędności związanej z oświetleniem. Niestety, rząd nie poparł drugiego argumentu. Pomysł spoczął na panewce, ale wiele lat później skorzystali z niego nasi sąsiedzi. Niemcy postanowili wcielić w życie ten pomysł w kwietniu 1916 roku. Pobudki ekonomiczne i logistyczne przekonały także Anglików i Amerykanów. W Polsce sytuacja była nieco bardziej skomplikowana. Zegarki przestawiliśmy po raz pierwszy w 1919 roku, a następnie z trwającymi po kilka lat przerwami robiliśmy to od czasów rządów Niemiec aż do 1964 roku. Coroczne zmiany czasu trwają w Polsce dopiero od 1977 roku. Obecnie zwyczaj praktykuje ponad 70 państw na całym świecie zmieniając czas z letniego na zimowy.
Zmiana czasu na zimowy odbywa się w ostatnią niedzielę października. W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Zegarki przestawimy o godzinę do tyłu z 3:00 na godzinę 2:00 w nocy. Dzięki temu będziemy spać o godzinę dłużej, co dla wielu może okazać się pozytywną wiadomością.
Parlament Europejski kilka lat temu zorganizował ankietę, z której wyników można było wyczytać jednoznacznie, że obywatele Europy nie widzą sensu w dalszym praktykowaniu tego zwyczaju. Projekt miał pomóc wprowadzić zmiany w życie, jednak stanął w martwym punkcie. Zgodnie z obietnicami, po raz ostatni zmiana czasu miała mieć miejsce w 2021 roku. Jeśli Rada Unii Europejskiej wznowi projekt, to możliwe, że w tym roku zrobimy to po raz ostatni.