Czy można pić kawę przed badaniem krwi? Te elementy mogą wpłynąć na wiarygodność wyniku

"Czy można pić kawę przed badaniem krwi?" - to pytanie zadaje sobie wielu z nas. Tymczasem okazuje się, na wiarygodność wyniku może wpłynąć bardzo wiele czynników. Jak więc przygotować się do badania? Podopowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytacie na stronie głównej Gazeta.pl

Badania krwi to jedne z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Aby jednak wyniki były wiarygodne, powinniśmy przyjść odpowiednio przygotowani. Jakie działania mogą mieć bezpośredni wpływ na badanie? Okazuje się, że w sieci krąży wiele mitów.

Zobacz wideo Konieczny: Autorytety, badania naukowe nie przekonują nawet niektórych medyków. To nieetyczne

Jak się przygotować do badania krwi? Ważne aspekty

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że badania krwi powinny być wykonywane na czczo, z zachowaniem 8-12. godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Przy czym w dniu poprzednim lepiej zrezygnować także z tłustych i obfitych posiłków. To bardzo ważne, ponieważ czasami trudno będzie nam przewidzieć, jakie zmiany w organizmie wywołało przyjęcie różnego pokarmu, a wyniki interpretuje się według wartości ustalanych w standardowych warunkach. W dniu badania możemy wypić jedynie niewielką ilość wody.

Na wiarygodność wyników może wpłynąć także pora dnia. Na pobranie krwi powinniśmy się wybrać w godzinach od 7:00 do 10:00. Jeśli natomiast badanie zostanie wykonane w innych porach, powinno się to uwzględnić w czasie interpretacji uzyskanych parametrów. Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest także kilkunastominutowy odpoczynek.

Pranie, zdjęcie ilustracyjne Wsyp kwasek cytrynowy do prania. Efekt cię zaskoczy

Czy można pić kawę przed badaniem krwi? Zakazy i nakazy

Badania krwi to bardzo delikatna sprawa, dlatego istnieje kilka czynności, których powinniśmy unikać przed ich wykonaniem. Należą do nich:

  • palenie papierosów – może spowodować wzrost poziomu adrenaliny, kortyzolu, aldosteronu oraz wolnych kwasów tłuszczowych.
  • picie alkoholu – powinniśmy zrezygnować z niego na dwa lub trzy dni wcześniej przed planowanym badaniem, ponieważ może wpływać na wysokość poziomu enzymów wątrobowych, bilirubiny, glukozy, lipidów, cholesterolu, elektrolitów czy niektórych hormonów.
  • picie kawy i herbaty – może wpływać na poziom elektrolitów i glukozy

Oprócz tego na wiarygodność wyników mogą wpływać także sytuacje stresowe, stale przyjmowane leki, suplementy diety oraz zioła.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: