Czy można pić kawę przed badaniem krwi? Te elementy mogą wpłynąć na wiarygodność wyniku

"Czy można pić kawę przed badaniem krwi?" - to pytanie zadaje sobie wielu z nas. Tymczasem okazuje się, na wiarygodność wyniku może wpłynąć bardzo wiele czynników. Jak więc przygotować się do badania? Podopowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytacie na stronie głównej Gazeta.pl

Badania krwi to jedne z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Aby jednak wyniki były wiarygodne, powinniśmy przyjść odpowiednio przygotowani. Jakie działania mogą mieć bezpośredni wpływ na badanie? Okazuje się, że w sieci krąży wiele mitów.

Zobacz wideo Konieczny: Autorytety, badania naukowe nie przekonują nawet niektórych medyków. To nieetyczne

Jak się przygotować do badania krwi? Ważne aspekty

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że badania krwi powinny być wykonywane na czczo, z zachowaniem 8-12. godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Przy czym w dniu poprzednim lepiej zrezygnować także z tłustych i obfitych posiłków. To bardzo ważne, ponieważ czasami trudno będzie nam przewidzieć, jakie zmiany w organizmie wywołało przyjęcie różnego pokarmu, a wyniki interpretuje się według wartości ustalanych w standardowych warunkach. W dniu badania możemy wypić jedynie niewielką ilość wody.

Na wiarygodność wyników może wpłynąć także pora dnia. Na pobranie krwi powinniśmy się wybrać w godzinach od 7:00 do 10:00. Jeśli natomiast badanie zostanie wykonane w innych porach, powinno się to uwzględnić w czasie interpretacji uzyskanych parametrów. Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest także kilkunastominutowy odpoczynek.

Pranie, zdjęcie ilustracyjneWsyp kwasek cytrynowy do prania. Efekt cię zaskoczy

Czy można pić kawę przed badaniem krwi? Zakazy i nakazy

Badania krwi to bardzo delikatna sprawa, dlatego istnieje kilka czynności, których powinniśmy unikać przed ich wykonaniem. Należą do nich:

  • palenie papierosów – może spowodować wzrost poziomu adrenaliny, kortyzolu, aldosteronu oraz wolnych kwasów tłuszczowych.
  • picie alkoholu – powinniśmy zrezygnować z niego na dwa lub trzy dni wcześniej przed planowanym badaniem, ponieważ może wpływać na wysokość poziomu enzymów wątrobowych, bilirubiny, glukozy, lipidów, cholesterolu, elektrolitów czy niektórych hormonów.
  • picie kawy i herbaty – może wpływać na poziom elektrolitów i glukozy

Oprócz tego na wiarygodność wyników mogą wpływać także sytuacje stresowe, stale przyjmowane leki, suplementy diety oraz zioła.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: