Sposób na białe i czyste firanki? Najważniejsze, aby nie zapomnieć o tym podczas prania

Jakie są sposoby na białe i czyste firanki? Niezbędne będą proste produkty, które z pewnością masz w swoim domu. Ważna jest także temperatura prania, oraz to czy są odpowiednio namoczone. Poznaj tych kilka trików, aby mieć pewność, że już zawsze będą wyprane idealnie.

Interesują cię takie domowe triki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Idealnie wyprane firanki to białe firanki! Co prawda mogą mieć różne kolory, ale najbardziej tradycyjne są właśnie te w jasnych odcieniach. Są ozdobą w wielu domach, a przy okazji pomagają zachować prywatność zasłaniając okna. Osłaniają również od słońca, jeśli wpada go do domu zbyt wiele. Nie pierzemy ich zbyt często, ale kiedy to robimy, staramy się, aby wyglądały perfekcyjnie i wszelkie zabrudzenia zniknęły raz na zawsze. Sprawdź, co zrobić, aby cieszyć się ich białym i czystym wyglądem. 

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Sposoby na białe i czyste firanki: Przede wszystkim pamiętaj o temperaturze wody

Niewiele osób wie, że pewne rodzaje materiału należy "zahartować" przed umieszczeniem ich w pralce. Dzięki temu jest szansa, że nie będą się kurczyć i poprawnie się wypiorą. Delikatne firanki należy trzymać przez około godzinę w ciepłej wodzie, zanim włożymy je do pralki. W ten sposób nabiorą odpowiedniej temperatury. Istotna jest też odpowiednia temperatura podczas prania. Firanki nie lubią tej zbyt wysokiej, ani zbyt niskiej. Należy wybrać temperaturę optymalną, która najczęściej wynosi między 30, a 40 stopni. 

Proszek do prania, lub produkt, który każdy ma w domu. To gwarancja białych firanek po praniu

Pomimo tego, że firanki z pozoru nie mają "jak się ubrudzić" to gromadzi się na nich wiele brudu, z którego nie zdajemy sobie sprawy. Wiele osób może uważać że te delikatne materiały "po prostu wiszą". Nic bardziej mylnego. Zdarza się, że żółkną od słońca czy dymu. Gromadzi się na nich kurz lub sierść zwierząt. Wtedy konieczne jest pranie ich co najmniej dwa, lub trzy razy do roku. Jeśli odbarwiły się od słońca, do wody przyda się dodać sodę oczyszczoną, jeśli mają odcień innego koloru, użyj płynu do płukania tkanin. Jeśli wisiały w kuchni - dodaj płynu do mycia naczyń, bo możliwe, że dostał się do nich tłuszcz.  Aby twoje firanki na zawsze pozostały białe, należy dodać do prania odrobinę soli.

Czy firanki się odwirowuje? Ten jeden błąd może zepsuć pranie firanek

Podstawową i najważniejszą zasadą prania firanek jest ten element procesu końcowego. Nie każdy wie, że firanek nie wolno odwirowywać. Należy pozostawić je w bębnie na kilka minut, aby pozbyły się nadmiaru wody. Przed praniem ostrożnie usunąć z nich ewentualne ozdoby, takie jak np. koraliki i tasiemki. 

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: