Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Rząd proponuje wsparcie seniorom, którzy nagle utracili prace, a są przed wiekiem emerytalnym. Zasiłek przedemerytalny ma na celu zapewnienie im środków do życia w czasie, kiedy zostały pozbawione pracy i nie mogą znaleźć nowej. Jest jednak kilka warunków, jakie trzeba spełnić.
Na stronie internetowej ZUS-u możemy znaleźć informacje, które jasno dzielą warunki, jakie trzeba spełnić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich jest taki sam dla wszystkich osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne. Następnie trzeba spełnić warunki indywidualne, uzależnione m.in. od stażu pracy, wieku, przyczyn ustania stosunku pracy.
Warunki dla wszystkich ubiegających się o świadczenia przedemerytalne to m.in.:
Kwestie indywidualne obejmują m.in. wiek, który w przypadku kobiet powinien wynosić 56 lat, a w przypadku mężczyzn 61 lat. Następnie brany pod uwagę jest okres uprawniający do emerytury (analogicznie 20 lat i 25 lat pracy) w przypadku firmy, w której przepracowałeś przynajmniej 6 miesięcy, a zwolnienie związane było z jej upadkiem lub niewypłacalnością.
Inny przypadek dotyczy zwolnienia z pracy, które wynikało z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Tutaj także okres przepracowany w firmie powinien wynosić 6 miesięcy, jednak wiek oscyluje na krawędzi 55 lat i 60 lat, a staż pracy powinien wynosić 35 lat i 40 lat.
Świadczenie przedemerytalne na podstawie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych od 1 sierpnia 2004 wypłacane jest przez ZUS. Wysokość świadczeń przedemerytalnych jest ustalana w kwocie takiej samej dla wszystkich i tak jak inne świadczenia podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2021 roku dokładna kwota zasiłku przedemerytalnego wynosi 1262,34 zł brutto.