Zasiłek przedemerytalny. Kto może starać się o pieniądze z jego tytułu? Stawiane są rygorystyczne warunki

Zasiłek przedemerytalny jest skierowany do seniorów, którzy są tuż przed uzyskaniem wieku emerytalnego, a z jakiegoś powodu utracili pracę i ciężko jest im znaleźć nową. Jest jednak kilka rygorystycznych warunków, które trzeba spełnić. Dowiedz się, kto może dostać pieniądze.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd proponuje wsparcie seniorom, którzy nagle utracili prace, a są przed wiekiem emerytalnym. Zasiłek przedemerytalny ma na celu zapewnienie im środków do życia w czasie, kiedy zostały pozbawione pracy i nie mogą znaleźć nowej. Jest jednak kilka warunków, jakie trzeba spełnić. 

Zobacz wideo Których polityków trzeba wysłać na emeryturę? "Ja się ze swoimi poglądami nie kryję"

Zasiłek przedemerytalny. Warunki, które trzeba spełnić, aby ubiegać się o świadczenie

Na stronie internetowej ZUS-u możemy znaleźć informacje, które jasno dzielą warunki, jakie trzeba spełnić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich jest taki sam dla wszystkich osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne. Następnie trzeba spełnić warunki indywidualne, uzależnione m.in. od stażu pracy, wieku, przyczyn ustania stosunku pracy.

Lista warunków, jakie trzeba spełnić przy ubieganiu się o zasiłek przedemerytalny

Warunki dla wszystkich ubiegających się o świadczenia przedemerytalne to m.in.:

  • jesteś zarejestrowany jako bezrobotny,
  • wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złożyłeś w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych,
  • przez okres co najmniej 180 dni pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych,
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiłeś bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Kwestie indywidualne obejmują m.in. wiek, który w przypadku kobiet powinien wynosić 56 lat, a w przypadku mężczyzn 61 lat. Następnie brany pod uwagę jest okres uprawniający do emerytury (analogicznie 20 lat i 25 lat pracy) w przypadku firmy, w której przepracowałeś przynajmniej 6 miesięcy, a zwolnienie związane było z jej upadkiem lub niewypłacalnością.

Inny przypadek dotyczy zwolnienia z pracy, które wynikało z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Tutaj także okres przepracowany w firmie powinien wynosić 6 miesięcy, jednak wiek oscyluje na krawędzi 55 lat i 60 lat, a staż pracy powinien wynosić 35 lat i 40 lat.

Ile wynosi zasiłek przedemerytalny? Czy podlega waloryzacji

Świadczenie przedemerytalne na podstawie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych od 1 sierpnia 2004 wypłacane jest przez ZUS. Wysokość świadczeń przedemerytalnych jest ustalana w kwocie takiej samej dla wszystkich i tak jak inne świadczenia podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2021 roku dokładna kwota zasiłku przedemerytalnego wynosi 1262,34 zł brutto.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: