Jesienne rośliny, które warto wybrać. Propozycje na balkon i taras

Jesienne rośliny mogą wspaniale upiększyć szarzyznę, która pojawia się za oknem. Jakie gatunki warto wybierać? Co sprawdzi się w doniczkach? Sprawdź, jak sprawić, żeby balkon nie był pozbawiony zieleni zimą.

Jesienne kwiaty doniczkowe do domu. O czym warto pamiętać?

Co warto brać pod uwagę, gdy chcemy przenieś jesienne kwiaty doniczkowe do domu? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że właśnie jesień jest niezwykle kapryśną porą roku. Niekiedy bywa piękna, ciepła i złota, innym razem szybko pojawiają się przymrozki, które niszczą mniej odporne kwiaty. Klasycznym przykładem roślin, których czas kwitnienia uzależniony jest od warunków, są róże. W przypadku, gdy nasze jesienne kwiaty balkonowe można bez problemu schować we wnętrzu, możemy cieszyć się ich pięknem bardzo długo. Gorzej, gdy nasze możliwości ich przechowywania są ograniczone lub zapomnimy o ich zabraniu przed przymrozkiem. W takich przypadkach warto dodatkowo zabezpieczać doniczki przed zimnem. Zawsze pomocne będą:

  • owinięcie roślin agrowłókniną przed nastaniem silnych mrozów
  • wykorzystanie izolacji ze styropianu, kory, trocin lub suchych liści
  • wstawienie rośliny do dużego pudła z kartonu lub większej skrzynki   
  • przykrycie roślin gałązkami drzew iglastych
  • unikanie miejsc wystawionych na podmuchy mroźnego wiatru

Jesienne rośliny doniczkowe, które kwitną

Jakie kwitnące rośliny doniczkowe na jesień warto wybierać? Oczywiście przede wszystkim ceni się w tym czasie dwa gatunki kwiatów: wrzosy i chryzantemy. Pierwsze z nich występują w kilku odcieniach i stanowią podstawę nieprzeliczonych jesiennych dekoracji. Chryzantemy z kolei są nieco krzywdzone mianem kwiatów kojarzonych przede wszystkim z cmentarzami i pamięcią o zmarłych. Jeśli jednak przełamiemy stereotypy, to możemy potraktować chryzantemy jako niezwykle ciekawe rośliny o bardzo okazałych kwiatach. Ich zaletą jest również fakt, że występują w licznych odmianach barwnych. Jeśli chodzi o jesienne rośliny doniczkowe, które kwitną, to nie można zapomnieć o astrach zwanych marcinkami. Niektóre z nich kwitną aż do listopada i nadają się do uprawy doniczkowej.   

Wrzosy - krzewiki jesieni. Jak je pielęgnować?Wrzosy - krzewiki jesieni. Jak je pielęgnować? Lumitar/unsplash.com

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Rośliny doniczkowe jesienne - trawy

Jakie jeszcze rośliny doniczkowe jesienne warto znać? Właśnie ta pora roku jest czasem, w którym wspaniale prezentują się różnego rodzaju trawy. Niektóre z nich, choćby trawa pampasowa czy rozplenica japońska, są dość wrażliwe na niskie temperatury. Na balkonie lub tarasie lepiej sprawdzi się przebarwiająca się na czerwono trawa Red Baron. Dorosłe okazy są dość odporne na niskie temperatury. Inne rośliny doniczkowe jesienne, które warto znać wśród trawiastych, to mrozoodporne kostrzewy sine. Dobrym wyborem bywają także miskanty - choćby miskant chiński Zebrinus.   

Trawa pampasowa. Zdjęcie ilustracyjneTrawa pampasowa. Zdjęcie ilustracyjne Roman Babakin/shutterstock.com

Jakie rośliny doniczkowe na jesień? Pomysły na balkon lub taras

Jakie rośliny doniczkowe na jesień warto wybierać, by balkon prezentował się żywo i ciekawie? Niewątpliwie można postawić na ozdobne i miniaturowe gatunki iglaków. Choć niektóre z nich bywają wrażliwe na przeciągi i niskie temperatury, to te listopadowe nie powinny jeszcze zrobić im krzywdy. Przykładem może być świerk biały Conica. Pięknie prezentuje się również odmiana Daisy White. Mróz dość dobrze znoszą żywotniki, czyli tuje. Na balkon i do doniczki doskonale nadaje się odmiana Danica.

Świerk Conica. Zdjęcie ilustracyjneŚwierk Conica. Zdjęcie ilustracyjne LARISA DUKA/shutterstock

Iglakiem, który odznacza się wyjątkowo dużą odpornością na niskie temperatury i może być sadzony w doniczce, jest też sosna kosodrzewina.  

Zobacz też: Taras - jak go urządzić jesienią? Aranżacje i inspiracje

Więcej o: