Kobiety pokazują, jak ich partnerzy unikają obowiązków. "To niszczy związki"

Zmęczone zachowaniem mężczyzn kobiety postanowiły zdemaskować swoich partnerów, publikując w mediach społecznościowych nagrania, pokazujące, jak ich partnerzy wymigują się od obowiązków domowych. - Gdy tylko się ożenią, to zapominają, czym jest kuchnia - żalą się oburzone.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Obowiązki domowe, wg szacunków, zajmują nam średnio około 160 godzin miesięcznie. W rzeczywistości jednak w większości spoczywają one na kobietach, co wynika, chociażby z badania "Postawy kobiet wobec obowiązków domowych" przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia w 2017 roku. Aż 90 proc. ankietowanych kobiet zadeklarowało, że to właśnie one wykonują większość prac domowych, a mężczyźni pomagają im jedynie okazjonalnie. Wynika to przede wszystkim ze wciąż dominującego w Polsce tradycyjnego modelu rodziny, wg którego to właśnie kobieta odpowiada za porządek w gospodarstwie domowym. Mimo że w ostatnich latach model ten zaczął nieco ulegać zmianie, nierówności w tej kwestii nadal są znaczące.

Zobacz wideo

Mężczyźni migają się od obowiązków domowych. "Gdy tylko się ożenią, to zapominają, czym jest kuchnia"

Unikanie domowych obowiązków jest jednak domeną nie tylko Polaków, ale i wielu mężczyzn na całym świecie. Doskonale udowadnia to trend, jaki opanował Tiktoka - kobiety z różnych zakątków świata zaczęły publikować na platformie widea, pokazujące jak ich partnerzy wymigują się z codziennych obowiązków, oznaczając je hashtagiem "weaponized incompetence",

To termin, który powstał już w 2007 roku. Opisuje on właśnie zachowanie mężczyzn, którzy chcąc uniknąć obowiązków domowych, udają bezradnych i zagubionych, twierdząc, że czynności te wykraczają poza ich umiejętności. Hasztag "weaponized incompetence" bije teraz rekordy popularności na TikToku, a kobiety nie kryją rozczarowania postawą przedstawionych na filmach mężczyzn.

Uważam, że to niesamowite, że mężczyźni w wieku 25-30 lat mieszkają sami i są w stanie się karmić, ale gdy tylko się ożenią, to zapominają, czym jest kuchnia
Właśnie to niszczy związki. Nie rozumiem, dlaczego faceci zachowują się, jakby nie mogli zrozumieć, o co chodzi w opiece nad dzieckiem. To nie jest tak, że mamy dostają instrukcję obsługi

- pisały wzburzone, okazując sobie wsparcie w komentarzach.

Filmów demaskujących leniwą postawę mężczyzn jest tysiące i najczęściej dotyczą one opieki nad dziećmi. Po zabawie z nimi nie sprzątają powstałego bałaganu, a gdy tylko dzieci zaczynają płakać, natychmiast przekazują je mamie. - Kiedy on schodzi na dół o 11 po tym, jak się wyspał, siedział na toalecie przez 45 minut, ogolił się i wziął gorący prysznic - napisała jedna z użytkowniczek, która w tym czasie musiała zając się dwójką małych dzieci.

Jak się okazuje, wielu mężczyzn przerastają także zakupy. Jedna z tiktokerek pokazała, jak wykonuje dla męża specjalną listę zakupów, zamieszczając na niej zdjęcia potrzebnych produktów.

Brzmi znajomo?

 Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: