Jak się odkochać? To bolesne, ale przez te etapy musisz przejść po rozstaniu

Zakochujemy się błyskawicznie, jednak odkochać się już wcale nie jest tak łatwo. Na zaleczenie złamanego serca często trzeba poświęcić znacznie więcej czasu, szczególnie wtedy, gdy rozstajemy się z kimś, z kim w związku byliśmy przez dłuższy czas. Oto pięć etapów, przez które trzeba przejść, by uporać się z rozstaniem.

Więcej tematów o związkach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Fakty i mity o kawie

Bolesne rozstanie, zauroczenie w nieodpowiedniej osobie... W życiu jest wiele powodów, które sprawiają, że musimy odkochać się w kimś, kogo darzymy uczuciem. Jak poradzić sobie z tak trudnym doświadczeniem. Otóż magiczne sztuczki nie istnieją, a eksperci twierdzą, że aby odkochać się i zacząć żyć na nowo, trzeba przejść przez pięć etapów.

Przez te etapy musisz przejść, by poradzić sobie z uczuciami i się "odkochać"

  1. Pierwszą reakcją jest zaprzeczanie. To naturalny mechanizm obronny przed bolesnymi emocjami. Wówczas próbujemy udawać, że wszystko jest w porządku i próbujemy odrzucać bolesną prawdę. Lepiej jednak nie dusić w sobie emocji i pozwolić sobie na płacz, jeśli ten daje ukojenie.
  2. W kolejnej fazie pojawia się złość. Szukasz kogoś, kogo możesz obwinić za to, jak się czujesz i najczęściej pada na twojego "byłego" lub inny obiekt westchnień, który zranił twoje serce. W tej fazie dobrym rozwiązaniem jest wybaczyć sobie i zrozumieć, że być może wcale nie jesteś jedyną osobą, która cierpi.
  3. W trzecim etapie najczęściej pojawia się chęć poszukania sposobu, by ratować związek. Wszystko po to, by jakoś ukoić ból. Nie jest to jednak dobry pomysł. Aby tego uniknąć, należy unikać bezpośredniego kontaktu i zdać sobie sprawę, że masz siłę, by ruszyć dalej ze swoim życiem osobistym. 
  4. W czwartym etapie pojawia się kolejne załamanie, które związane jest z ostatecznym uświadomieniem sobie końca relacji. Czujesz chroniczne zmęczenie, unikasz znajomych i rodziny, tracisz apetyt albo się przejadasz... Choć nie jest to łatwe, trzeba próbować się pozbierać i odzyskać zdrowie psychiczne i fizyczne. Spędzaj czas w sposób, który lubisz, wyjdź gdzieś z przyjaciółką i nie bój się prosić o pomoc specjalisty, jeśli poczujesz taką potrzebę.
  5. Ostatni etap to akceptacja. W tym czasie zaczynasz godzisz się ze stratą. Wyciągasz wnioski i zdajesz sprawę, że trudne przeżycia uczyniły cię silniejszą. To moment, kiedy ponownie zaczynasz żyć pełnią życia i wiesz, że najlepsze jeszcze przed tobą.

Pamiętaj, że każda z nas jest inna, a poszczególne etapy mogą trwać dni, tygodnie, a nawet miesiące. Wszystko zależy och charakteru danej osoby, długości trwania danej relacji czy okoliczności rozpadu związku.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Źródło: www.lifehack.org

Więcej o: