Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Zaparowane okna i skraplająca się na szybach para wodna to naturalne zjawisko, które najczęściej nasila się w okresie jezienno-zimowym. Wiąże się to z dużą wilgotnością powietrza oraz różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.
Skraplająca się woda pojawia się na szybach zazwyczaj po nocy, bez wyraźnej przyczyny. Oznacza to, że problem tkwi w wentylacji pomieszczenia i zbyt dużej wilgotności, co z kolei może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zbyt duża wilgoć w mieszkaniu i nieodpowiednia wentylacja prowadzą bowiem do powstawania grzybów i pleśni, toksycznych dla naszego zdrowia. Jak wiec skutecznie uporać się z tym problemem?
Zwiększona wilgotność w powietrzu powinna być regularnie usuwana na zewnątrz, w przeciwnym razie dojdzie do jej kondensacji, a co za tym idzie - do skraplania się pary wodnej na szybach. Główną przyczyną parowania okien jest więc przede wszystkim brak sprawnego systemu wentylacji. W tym wypadku należy zadbać o stały dostęp świeżego powietrza, np. poprzez jego regularne wietrzenie, otwierając okna na oścież na ok. 15 minut dziennie. Efektywniejszym i mniej uciążliwym rozwiązaniem będzie jednak rozszczelnienie okien lub wbudowanie w nie nawiewników.
Aby zapobiec parowaniu okien, warto też pamiętać o kilku innych ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy utrzymywać w pomieszczeniu stałą temperaturę, wynoszącą od 18 do 21?. Z kolei podczas gotowania powinniśmy pamiętać o włączaniu okapu, a po zakończeniu tej czynności dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.
Podczas kąpieli należy natomiast zamykać drzwi łazienki, a po jej zakończeniu znów - dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Z kolei w miejscu, w którym suszymy ubrania, powinniśmy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, by usunąć nadmiar wilgoci, odparowującej z ubrań.
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ