Mokre okna po nocy. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się z nich wilgoci

Zaparowane okna i skraplająca się na szybach para wodna to powszechny problem, z którym zimą boryka się wiele osób. Można temu jednak łatwo zaradzić. Oto kilka niezawodnych i bardzo prostych trików, które pozwolą ci skutecznie uporać się z tym problemem.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Zaparowane okna i skraplająca się na szybach para wodna to naturalne zjawisko, które najczęściej nasila się w okresie jezienno-zimowym. Wiąże się to z dużą wilgotnością powietrza oraz różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Zobacz wideo

Skraplanie się wody na oknach. Jak skutecznie pozbyć się wilgoci?

Skraplająca się woda pojawia się na szybach zazwyczaj po nocy, bez wyraźnej przyczyny. Oznacza to, że problem tkwi w wentylacji pomieszczenia i zbyt dużej wilgotności, co z kolei może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zbyt duża wilgoć w mieszkaniu i nieodpowiednia wentylacja prowadzą bowiem do powstawania grzybów i pleśni, toksycznych dla naszego zdrowia. Jak wiec skutecznie uporać się z tym problemem?

Zwiększona wilgotność w powietrzu powinna być regularnie usuwana na zewnątrz, w przeciwnym razie dojdzie do jej kondensacji, a co za tym idzie - do skraplania się pary wodnej na szybach. Główną przyczyną parowania okien jest więc przede wszystkim brak sprawnego systemu wentylacji. W tym wypadku należy zadbać o stały dostęp świeżego powietrza, np. poprzez jego regularne wietrzenie, otwierając okna na oścież na ok. 15 minut dziennie. Efektywniejszym i mniej uciążliwym rozwiązaniem będzie jednak rozszczelnienie okien lub wbudowanie w nie nawiewników.

Aby zapobiec parowaniu okien, warto też pamiętać o kilku innych ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy utrzymywać w pomieszczeniu stałą temperaturę, wynoszącą od 18 do 21?. Z kolei podczas gotowania powinniśmy pamiętać o włączaniu okapu, a po zakończeniu tej czynności dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.

Podczas kąpieli należy natomiast zamykać drzwi łazienki, a po jej zakończeniu znów - dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Z kolei w miejscu, w którym suszymy ubrania, powinniśmy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, by usunąć nadmiar wilgoci, odparowującej z ubrań.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: