Renta dożywotnia 2021. Jak nie dać się oszukać?

Renta dożywotnia może stanowić dla seniora doskonały sposób na podreperowanie domowego budżetu. Podpowiadamy, na co należy uważać, decydując się na umowę renty dożywotniej.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wiadomości Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Renta dożywotnia lub inaczej hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym to świadczenie polegające na oddanie danej instytucji nieruchomości w zamian comiesięczną rentę wypłacaną do końca życia. Warto zaznaczyć, że z takiego sposobu wsparcia finansowego mogą skorzystać jedynie osoby, które ukończyły 65 lat. Na co trzeba uważać podczas zawierania umowy na rentę dożywotnią? 

Renta dożywotnia, a umowa o dożywocie. Diabeł tkwi w szczegółach 

Pierwszą najważniejszą kwestią jest odróżnienie renty dożywotniej od umowy o dożywocie, gdyż są dwa odmienne świadczenia

Jak wspomnieliśmy, w przypadku renty dożywotniej na mocy zawartej umowy, właściciel nieruchomości przepisuje swoje lokum na rzecz instytucji, która zobowiązuje się do wypłacania mu co miesiąc ustalonej kwoty. Istotny jest fakt, że już w chwili podpisania umowy, instytucja staje się prawnym posiadaczem posesji, jednak dotychczasowemu właścicielowi przysługuje prawo do zamieszkiwania nieruchomości do momentu śmierci.

Natomiast umowę o dożywocie reguluje art. 908 kodeksu cywilnego. W tym przypadku w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości, senior otrzymuje dożywotnią opiekę. Oznacza to, że instytucja nie wypłaca żadnych środków takiej osobie, jednak musi przyjąć go jako domownika oraz zapewnić wyżywienie, ubranie, światło, opał, pielęgnowanie w chorobie, a po śmierci zorganizować pogrzeb. Istnieje możliwość zamiany tych obowiązków na rzecz comiesięcznego świadczenia pieniężnego, aczkolwiek wiąże się z tym więcej kwestii formalnych. 

Renta dożywotnia 2021. Co musi znaleźć się w umowie? 

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy zapisana w umowie wysokość renty jest rzeczywistą kwotą do wypłacenia seniorowi. Mogą bowiem pojawić się zapisy, które pomniejszają rentę o wysokość czynszu, który instytucja opłaca za osobę starszą. 

Dodatkowo warto skonsultować umowę z notariuszem lub zaufaną osobą. W umowie powinny znajdować się zapisy dotyczące: 

  • szczegółowych obowiązków obu stron, 
  • wykaz terminów wypłat renty oraz jej wysokości, 
  • zapis o prawie do zamieszkiwania nieruchomości do momentu śmierci, inaczej seniorowi może grozić usunięcie z lokalu, 
  • zapis o tym, że świadczeniodawca poddaje się egzekucji w trybie art. 777 §1 kodeksu postępowania cywilnego, który w sytuacji problemów z wypłatą świadczenia pozwala osobie starszej wystąpić na drogę sądową z wnioskiem o wyegzekwowanie należności przez komornika. 

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: