Kościół ostrzega przed Halloween. "To zabawa z diabłem w chowanego"

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmałych, Kościół przestrzega przed obchodzeniem Halloween. - Trzeba przeciwstawiać się wyraźnie pogańskim i niebezpiecznym akcentom i praktykom typu Halloween - alarmują duchowni. Proponują za to alternatywę - Korowód Wszystkich Świętych.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Księża po raz kolejny postanowili przypomnieć, że celebrowanie Halloween uznaje się za sprzeczne z naukami Kościoła. - Chrześcijanie coraz częściej obchodzą to "święto", które świętem nie jest i nie da się go pogodzić z wiarą chrześcijańską - tłumaczył ks. Jacek Gołębiowski, proboszcz parafii w Płocku.

Zobacz wideo

Kościół przestrzega przed Halloween. "Nie da się go pogodzić z wiarą chrześcijańską"

- Zdecydowanie krytyczne podejście do święta Halloween jest tym bardziej niezbędne, że dla niektórych łączy się ono nawet z kultem szatana, ojcem wszelkiego zła, grzechu i śmierci. (...) Otwieranie się na duchy to zabawa z diabłem w chowanego. Ale na takich zasadach, że jedynie człowiek szuka, a diabeł pozwala się znaleźć - argumentował ks. Gołębiewski.

Halloween to zwyczaj, w ramach którego 31 października dzieci, jak i dorośli przebierają się za różne postaci, w tym także duchy, czy inne straszne stwory. Zwyczaj od niedawna obchodzony jest także w Polsce, choć na znacznie mniejszą skalę niż w innych krajach. Kościół apeluje jednak do zupełnej rezygnacji z celebrowania tego święta, argumentując, że zabawa, chociaż z pozoru niewinna, jest niezgodna z naukami Kościoła i zagraża wierze katolickiej.

Z tego względu w wielu parafiach pojawiły się ogłoszenia, wzywające do zrezygnowania z uczestnictwa w halloweenowych przebierankach. - Uczestnicząc w Halloween świadomie lub dla zabawy można brać udział w praktykach magicznych, lub nawet poświęconych szatanowi - brzmi fragment ogłoszeń parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Połczynie-Zdroju.

Kościół zachęca za to do udziału w Korowodzie Wszystkich Świętych, mającym być katolicką alternatywą dla pogańskiego święta.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: