"Cmentarianki", kobiety, które alejki cmentarne traktują jak wybieg. Śmiać się czy płakać?

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. W tym dniu bliscy odwiedzają groby swoich zmarłych, by uczcić pamięć o nich. Niestety, niektóre osoby wciąż zapominają, dlaczego ten dzień jest, dniem zadumy. Z niecierpliwością wyczekują 1 listopada, by móc zaprezentować swoją stylizację. Jak tak naprawdę powinniśmy się ubrać w tym dniu, by nie zaliczyć żadnej wpadki?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na Gazeta.pl

Choć wybieranie stylizacji na dzień Wszystkich Świętych dla niektórych może wydać się śmieszne, to jednak warto to zrobić z głową. Ten dzień jest dla wielu szczególnie wyjątkowym i dlatego nawet kwestię ubioru powinniśmy dobrze przemyśleć, aby uniknąć wielu niezręczności. Warto pamiętać, że cmentarz jest miejscem świętym i należy zachować na nim powagę. 

Zobacz wideo

Dzień Wszystkich Świętych powinien skłaniać nas do refleksji, a nie strojenia się. Zdarza się, że pokonujemy setki kilometrów, by 1 listopada odwiedzić grób swoich bliskich. W tym roku będzie to możliwe, bo cmentarze będą otwarte. Czasem spotykamy się tam z długo niewidzianą rodziną i właśnie dlatego część z osób stroi się, by wyglądać jak najlepiej i im zaimponować.

"Cmentarianki", kobiety, które alejki cmentarne traktują jak wybieg

Niestety takie osoby wciąż możemy spotkać na cmentarzach. Zwykle są to kobiety, które za wszelką cenę chcą zaimponować rodzinie, znajomym czy sąsiadom. Oczywiście, w tym gronie znajdą się również panowie, którzy mają do tego takie samo podejście i na cmentarz, zamiast ubrać się elegancko, wybierają ubrania, które raczej nadają się na dyskotekę. 

"Cmentarianki", tak internauci nazywają panie, które nie potrafią dostosować stylizacji do okoliczności, najczęściej decydują się na kuse spódniczki, wysokie szpilki, czy kurtki niezakrywające pępka. Choć temperatura w listopadzie może czasem sięgać nawet zera, nie jest to dla nich przeszkodą, by odsłonić jak najwięcej ciała. Zwykle osoby decydujące się na wyżej wymienione elementy garderoby nie są podziwiane, a wręcz wytykane palcami, że ubrały się w tak krzykliwy sposób na cmentarz

Mieszkam w małej miejscowości pod Poznaniem i nie brakuje u nas kobiet, które od lat za wszelką cenę chcą zwrócić na siebie uwagę, nawet w dniu Wszystkich Świętych. Niektóre stylizacje bardziej nadają się do klubu nocnego niż na cmentarz. Część wiernych jest mocno oburzona ich zachowaniem, inni po tylu latach już się przyzwyczaili. Wystarczyłoby, żeby te panie zamiast kusej kurtki ubrały wełniany płaszcz, a zamiast szpilek, kozaki na słupku i ich stylizacja od razu nabrałaby elegancji. Wtedy nikt nie wytykałby ich palcami.

- mówi nasza czytelniczka Kasia. 

Wszystkich Świętych: jak ubrać się na cmentarz? 

Obecnie w Polsce wszystko może się jeszcze zdarzyć jeśli chodzi o pogodę, więc tak naprawdę w listopadzie może padać śnieg lub może być 15 stopni Celsjusza, dlatego należy ubrać się odpowiednio do temperatury i warunków atmosferycznych. Inaczej ubierzemy się gdy leje deszcz, a inaczej gdy niebo jest bezchmurne i świeci słońce. Warto pamiętać, że ubiór wiele o nas mówi i powinniśmy dostosować go odpowiednio do sytuacji. 

W dniu Wszystkich Świętych nasz strój powinien być schludny i czysty, bo również za pomocną niego okazujemy szacunek zmarłym i ich bliskim. 

1 listopada powinniśmy zrezygnować z mocno sportowych stylizacji, tzn. spodnie dresowe, legginsy czy plecaki nie są najlepszym pomysłem. Z drugiej strony jeśli nie lubimy na co dzień ubierać się bardzo elegancko, w tym dniu możemy postawić na zwykłe jeansy, sweter, kurtkę czy płaszcz i buty na płaskiej podeszwie. W tym wypadku buty sportowe nie powinny być żadnym faux-pas. 

Pamiętajmy, że dzień Wszystkich Świętych to nie pogrzeb i niekoniecznie musimy stawiać na czarne i smutne stylizacje. Niektórzy uważają nawet, że tego dnia dobrze postawić na jakiś kolor. W tym sezonie modne są odcienie zieleni, pomarańczu czy czerwieni i płaszcz, czy kurtka w tym kolorze może być naprawdę dobrym pomysłem. 

Wszystkich Świętych: jakie buty wybrać na cmentarz?

Chciałoby się napisać wygodne, ale to może być kwestia sporna, bo dla niektórych kobiet wysokie szpilki są bardzo wygodne, a niekoniecznie odpowiednie do sytuacji. Zatem w tym dniu najlepiej wybrać obuwie na płaskiej podeszwie lub kozaki na obcasie, ale może niekoniecznie cienkiej szpilce, która swoją drogą prawdopodobnie będzie się wbijać w ziemię, a brudna nie wygląda już estetycznie. Co więcej, internauci zwykle wyśmiewają "cmentarianki", właśnie ze względu na buty, które w dniu Wszystkich Świętych ubierają i są to długie kozaki na szpilce. Jeśli chcemy czuć się komfortowo, warto ubrać sztyblety, czy bardzo modne w tym sezonie kowbojki, czy biker boots. 

Dzień Wszystkich Świętych dla katolików jest dniem zadumy, wspomnień o bliskich, dlatego pamiętajmy, by to właśnie nad tym się pochylić, a nie chcieć zaimponować innym. 

Porozmawiajmy o urodzie. Weź udział w naszej ankiecie!

Więcej o: