Więcej kobiecych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Eksperci z American Academy of Obstetricians and Gynecologists uważają, że obserwacja cyklu miesięcznego może realnie pomóc w ocenie stanu zdrowia kobiety. Odnosi się to również do zabarwienia krwi podczas menstruacji, która może mieć różne odcienie - od jasnoróżowego, przez pomarańczowy, ciemnoczerwony, brązowy, aż po niemal czarny. Który z nich jest sygnałem, że dzieję się coś niepokojącego i bezzwłocznie należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty?
Jeśli kolor krwi jest ciemnoczerwony i przypomina odcień malinowy lub żurawinowy, a miesiączki występują regularnie, nie ma powodu do zmartwień. To prawidłowe zabarwienie, które świadczy o tym, że najprawdopodobniej układ hormonalny oraz rozrodczy funkcjonują bez zarzutów.
Błędnie może się wydawać, że różowy lub jasnoróżowy kolor krwi podczas również nie jest powodem do niepokoju. Niestety, taki odcień może wskazywać na niski poziom estrogenu, co wymaga wizyty u lekarza i sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku - szczególnie, jeśli do tego miesiączki pojawiają się nieregularnie. Może to być m.in. sygnał o zespole policystycznych jajników (PCOS). Zbyt jasna krew menstruacyjna może także świadczyć o niedoborze witamin lub ogólnym osłabieniu organizmu.
Grafiki z krótkimi opisami każdego koloru znajdziesz w galerii na początku artykułu
Zdarza się również, że krew podczas okresu przybiera pomarańczową barwę. Zwykle jest to efekt mieszania się wydzieliny szyjki macicy z krwią i nie jest to powód do zmartwień. Jednak może to być również wczesny objaw infekcji pochwy, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu nieprzyjemny zapach. Wówczas niezbędna będzie wizyta u ginekologa.
Podobnie jak brązowe plamienie na początki oraz pod koniec okresu, pojawienie się od czasu do czasu brązowej krwi nie powinno niepokoić. Zwykle jest to efekt tego, że krew zalegała nieco dłużej w jamie macicy i zmieniła kolor na brązowy, co nie jest objawem chorobowym. Jeśli natomiast brązowe plamienie pojawia się między miesiączkami, warto udać się na konsultację do lekarza specjalisty. Może to być bowiem objaw m.in. endometriozy, mięśniaków macicy czy zaburzeń hormonalnych.
Podczas menstruacji zauważyłaś, że krew przybrała odcień szarości? Niestety jest to jeden z tych objawów, który powinien cię zaniepokoić. Może to być sygnał o rozwijającej się infekcji lub choroby przenoszonej drogą płciową. Wówczas niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza ginekologa.
Zazwyczaj krew przybierająca od czasu do czasu ciemniejszy, brązowy, a wręcz czarny odcień to krew, która dłużej zalegała w jamie macicy, przez co zmieniła kolor. Szczególnie często zauważyć można takie zjawisko np. po nocy. Jeśli jednak czarna krew pojawia się często w trakcie miesiączki, niezależnie od pory dnia, wskazana jest pilna wizyta u ginekologa.
Pamiętaj! Jeśli masz jakieś wątpliwości, obawy lub coś cię niepokoi, zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady lekarza.