Czy można mieć dwie emerytury co miesiąc? Tak. Trzeba spełnić jednak pewne warunki

Wysokość świadczenia emerytalnego często znacząco odbiega od dotychczasowej pensji. Można zapewnić sobie dodatkowe środki, korzystając z prawa do drugiej emerytury. Nie należy się ona jednak każdemu.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

Od 1 października 2017 r. w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Większość po nabyciu prawa do świadczenia, korzysta z niego przechodząc na emeryturę. Niestety jego wysokość często bywa zaskakująca, a wręcz szokująca. Minimalna emerytura kształtuje się na poziomie 1066,24 zł netto. Warto dodać, że jest to już kwota po podwyżce, którą rząd wprowadził w tym roku. Część seniorów może jednak skorzystać z podwójnej emerytury. Podpowiadamy, komu ona przysługuje. 

Katarzyna SkrzyneckaKatarzyna Skrzynecka w makijażu i bez. Udowadnia, że nie retuszuje zdjęć?

Dwie emerytury nie dla każdego. Kto może się o nią ubiegać? 

Chcąc podreperować domowy budżet, warto sprawdzić, czy należy nam się prawo do dodatkowych świadczeń. Jednym z nich jest druga emerytura. Emeryci, którzy chcieliby się o nią ubiegać, muszą spełnić jeden z trzech warunków: 

  • pracować w Polsce i za granicą, 
  • pracować w służbach mundurowych, 
  • opłacać składki w KRUS i ZUS. 

Czy należy mi się emerytura zagraniczna? Kryteria mogą się różnić

Emerytura po pracy za granicą przysługuje osobom, które pracowały w Polsce oraz w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Natomiast w obu państwach muszą zostać spełnione wymagane kryteria emerytalne. Przykładowo pracując w Niemczech, należy odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne w tym kraju przez minimum 5 lat i osiągnąć 67 rok życia. 

14. emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Ile wynosi 14 emerytura na rękę? Kwota może cię rozczarować

Emerytura dla mundurowych może być odrębnym świadczeniem. Jednak nie zawsze

Według Dziennika Ustaw Dz.U.2021.291 art. 95 zakłada się, że powinno być realizowane wyłącznie jedno świadczenie z ubezpieczenia społecznego. Wyjątkiem są żołnierze i policjanci, którzy mogą starać się o emeryturę mundurową i cywilną. Według informacji opublikowanych przez serwis bankier.pl spowodowane jest to brakiem możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Mundurowi mogą mieć więc wypłacaną emeryturę przez ZUS oraz Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Emerytura rolnicza z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Czy każdy rolnik ją otrzyma? 

Podwójną emeryturę mogą otrzymać także rolnicy. Dotyczy to jednak wyłącznie tych, którzy opłacali składki do ZUS i KRUS. Drugim warunkiem jest urodzenie się po 31 grudnia 1948 r. oraz podleganie przez co najmniej 25 lat ubezpieczeniu rolników i powszechnemu systemowi emerytalnemu.

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: