Wzrośnie najniższe wynagrodzenie 2022. Pensja jednak bez większych zmian

Decyzją rządu zmianie ulegnie najniższe wynagrodzenie w 2022 roku. Pensja wzrośnie nam jednak głównie tylko na umowie. Ile rzeczywiście trafi do naszej kieszeni?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową kobiet. Ich aktywizacja może przynieść gospodarce 300 mld zł do 2030 roku

Płaca minimalna to ustalana przez państwo najniższa możliwa wysokość wynagrodzenia za pracę. Wedle obowiązującego prawa, pracownik nie może otrzymywać kwoty niższej niż tej określonej co roku przez rząd. W 2022 r. pensja minimalna ma wzrosnąć, dzięki czemu zyska aż 2,4 mln Polaków. 

Najniższe wynagrodzenie 2022. Wzrost o 7,5 procent

Decyzją Rady Ministrów z 14 września, najniższe wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3010 zł brutto dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, zaś minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 19,70 zł brutto. Będzie to stanowiło zmiany dla około 2,4 milionów Polaków, którzy otrzymują płacę minimalną.

Ile realnie zyskamy? Porównajmy najniższe wynagrodzenie 2021

Obecnie minimalne wynagrodzenie kształtuje się na poziomie 2800 zł brutto dla pracowników na umowach o pracę oraz 18,30 zł brutto w przypadku osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. Jednak w rzeczywistości trafi do naszej kieszeni niewiele więcej, bowiem w zależności od zatrudnienia będzie to 148 zł lub 1 zł. Biorąc pod uwagę aktualny wzrost inflacji, zmiana ta nie wydaje się szczególnie znacząca dla naszych oszczędności. 

Jak minimalne wynagrodzenie zmieniało się na przestrzeni lat? Zmiany są widoczne

Oczywiście dużą różnicę można zauważyć w kwestii najniższego wynagrodzenia na przestrzeni lat. Jeszcze 10 lat temu wynosiła ona bowiem 1 500,00 zł, co dawało pracownikowi "na rękę" nieco ponad 1000 zł. Zmiany są co roku wprowadzane także przez obecny rząd, gdyż tylko od czasu rozpoczęcia ich kadencji, czyli od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 1260 zł brutto. 

Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ

Więcej o: