Interesujesz się astronomią? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy nie zachwycał się pięknem zorzy polarnej. Ten niesamowity efekt zawdzięczamy burzom magnetycznym, dzięki którym uwalnia się energia malująca na niebie barwne pasy. Zjawisko zwykle występuje w północnej części naszej planety, ale tym razem prawdopodobnie pojawi się także w Polsce. Kiedy będziemy mogli ją obserwować?
Zorza polarna zwykle kojarzona jest z północną częścią Ziemi. Kiedy mówimy o tym zjawisku, wyobrażamy sobie niebie Grenlandii, Islandii, Alaski, Norwegii czy Finlandii. Okazuje się jednak, że co dziesięć lat promieniowanie magnetyczne nasila się na tyle, że prawdopodobieństwo zobaczenie jej wzrasta także w innych krajach.
I choć wiele osób powie, że Polska nie ma szans na zobaczenie na żywo zorzy polarnej, świat lubi zaskakiwać. 28 października 2021 naukowcy ogłosili, że w stronę naszej planety pędzi ogromna ilość wysokoenergetycznych cząsteczek. Prawdopodobnie dotrą one do nas późnym popołudniem 30 października. Wszystko więc wygląda na to, że zorza polarna rozciągnie się na ogromnych szerokościach geograficznych, jej niewielka część może pojawić się także u nas, w Polsce. To rzadkie zjawisko zwykle zapowiadane jest z niewielkim wyprzedzeniem, dlatego warto już wtedy przygotować się na niesamowity spektakl. Dlaczego? Ponieważ całość może potrwać tylko kilkanaście minut i często rozpoczyna się przed czasem - a potem odchodzi bezpowrotnie, każąc na siebie czekać nawet kilkanaście lat.
Kiedy według prognoz NOAA powinniśmy obserwować zorzę polarną?
Sobota 30 października:
Niedziela 31 października:
Niestety, mimo pełnych entuzjazmu zapowiedzi, zorza może okazać się trudna do zobaczenia gołym okiem, a z uchwyceniem jej na zdjęciach możemy się definitywnie pożegnać. Jeśli jednak nie chcecie się poddać, pamiętajcie, że całe przedstawienie rozpocznie się wtedy, kiedy nad Skandynawią zorza osiągnie wartość Kp na poziomie 7-8. To może potrwać jedynie kilkanaście minut, więc trzeba być czujnym i… przebywać w ciemnym miejscu. Nie może być widać żadnych sztucznych świateł, łun i innych blasków. Mówiliśmy, że robienie zdjęć zorzy nie ma najmniejszego sensu, ALE warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny. Obiektywy portretowe mogą ułatwić wam dostrzeżenie zorzy.
Porozmawiajmy o urodzie. Wypełnij naszą ankietę TUTAJ