500 plus dla seniora. Wniosek jest niezbędny, aby otrzymać pieniądze. Jak i gdzie go złożyć?

Komu przysługuje 500 plus? To świadczenie również dla emerytów. Obowiązują określone warunki, które trzeba spełnić. Znaczenie ma m.in wiek. 500 plus dla seniora 75 lat będzie przelewane na konto co miesiąc, wystarczy złożyć wniosek. Jak jeszcze otrzymać pieniądze?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Seniorzy oprócz trzynastej i czternastej emerytury mogą ubiegać się o dodatkowy wniosek. To 500 plus dla seniora, czyli dodatkowy zastrzyk gotówki do wypłaty. Ubiegać się o świadczenie mogą jedynie najstarsi obywatele. Obowiązuje próg 75 lat, a także inne warunki. Konieczne jest m.in złożenie wniosku, który należy dostarczyć do urzędu. Jak to zrobić, aby otrzymać pieniądze? Tłumaczymy, w jaki sposób należy złożyć wniosek, a także kto otrzyma pieniądze. Świadczenie przysługuje nielicznym.  

Zobacz wideo Biedroń o 500 plus: Wszystko wskazuje na to, że PiS zacznie je ograniczać

Świadczenie 500 plus dla seniora 75 lat. Co z młodszymi emerytami?

Jednym z warunków, aby otrzymać świadczenie 500 plus dla emeryta, jest ukończenie 75 lat. Pieniądze przysługują najstarszym obywatelom i są wypłacane co miesiąc. Młodsi emeryci, którzy nie spełnią tego warunku mogą liczyć na inne świadczenia, jednak ich konto nie będzie zasilane 500 plus. 

Jak otrzymać 500 plus dla seniora? Należy spełnić te warunki

500 plus przysługuje tylko najbardziej potrzebującym emerytom. Znaczenie ma stan zdrowia i wiek. Konieczne jest również złożenie wniosku wraz z dokumentacją medyczną. 500 plus to świadczenie, które ma wspomóc seniorów, którzy nie są w stanie samodzielnie egzystować lub tym, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny. To pieniądze zarówno dla emerytów, jak i rencistów. Pozostałe warunki to:

  • dochód nie przekraczający 1727,08 zł brutto
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji

Dokumenty, które należy złożyć wraz z wnioskiem o 500 plus dla seniora:

  • dokumentacja medyczna
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

500 plus dla seniora wniosek. Gdzie i jak należy go złożyć?

Jak informuje ZUS, wniosek nie musi być złożony osobiście.

Wniosek może złożyć w Twoim imieniu przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik bądź opiekun faktyczny. Wniosek możesz złożyć w każdej placówce ZUS, przesłać pocztą lub przesłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Druk wniosku ESUN możesz pobrać ze strony www.zus.pl, znajdziesz go również w salach obsługi klientów w naszych placówkach.

Wzór wniosku jest dostępny na stronie Internetowej ZUS

Więcej o: