Kiedy obchodzimy dzień pluszowego misia? Poznaj historię tego uroczego zwyczaju

Dzień pluszowego misia już niedługo. Kto obchodzi to święto i dlaczego je wymyślono? Historia jest wzruszająca i warto ją poznać. Dzień pluszowego misia to także świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu, zwłaszcza że nie jest to święto obchodzone jedynie przez dzieci.

Więcej podobnych artykułów przeczytacie na stronie głównej Gazeta.pl

Chociaż niektórzy myślą, że dzień pluszowego misia to nowe święto, to na na świecie obchodzony jest już od dawna. Kilka lat temu zawitał on również do Polski i od tego czasu wywołuje dużo uśmiechu nie tylko na twarzach dzieci. Obchodzimy ten dzień już niedługo, bo w listopadzie, ale kiedy dokładnie? Sprawdź jaka jest historia tego święta i w jaki sposób można je uczcić. Poznaj związane z tym zwyczaje i przypomnij sobie o popularnych bajkowych misiach, które warto znać. To m.in Miś Koralgol, Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, czy Paddington. To również okazja do dobrych uczynków. 

Zobacz wideo Emilia Komarnicka-Klynstra przeżywa pierwszy dzień syna w przedszkolu

Kiedy jest dzień pluszowego misia 2021? To już niedługo

Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada, w rocznicę powstania maskotki. Czasem obchody są przesuwane np. na weekend, jeśli dzień wypada w czwartek lub piątek. Ma to miejsce zazwyczaj w centrach handlowych, czy restauracjach. W placówkach data jest niezmienna.

Skąd pochodzi dzień pluszowego misia i jak wyglądają obchody?

Dzień pluszowego misia po raz pierwszy obchodzono w 2002 roku. Obchody odbyły się z powodu setnej rocznicy wynalezienia tej najpopularniejszej maskotki. Wszystko zaczęło się w 1902 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia i zapewnić mu niezbędną pomoc, a ta wzruszająca historia ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Następstwem sytuacji z polowania był pomysł na biznes. Pewien producent zabawek zainspirowany historią z komiksu postanowił stworzyć zabawkę dla dzieci, czyli małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. Tego dnia dzieci w przedszkolach, szkołach i żłobkach przynoszą lub dostają pluszowe misie, urządzane są też zabawy i konkursy. Organizowane są także liczne zbiórki pieniędzy dla potrzebujących. 

Kto obchodzi dzień pluszowego misia? To święto nie tylko dla dzieci

Dzień pluszowego misia obchodzony jest zazwyczaj w placówkach przez dzieci. To jednak święto, które jest też okazją do dobrych uczynków. Różnego rodzaju pluszaki są przekazywane na akcje charytatywne, a misie są rozdawane także w szpitalach dziecięcych. Dorośli mają szansę wspomóc dzieci, a także innych potrzebujących. Oprócz aukcji, mają miejsce też charytatywne biegi, czy zbiórki. To również okazja do spędzenia czasu z rodziną, na pikniku, czy festynie lub oglądając bajkę o ulubionym misiu wspólnie.

Więcej o: