Więcej tematów o inspirujących Polkach znajdziesz na Gazeta.pl
Żeby dostać się na listę najbogatszych Polek, w tym roku trzeba było mieć 63 mln złotych. To o 10 mln więcej niż rok temu, kiedy ten próg wynosił 53 mln złotych. Te kwoty zwalają z nóg, ale widać, że kobiety w Polsce dzięki swoim pomysłom, często innowacyjnym, a czasem bardzo prostym są w stanie zarabiać takie pieniądze.
Rok 2020 był rokiem trudnym dla wielu biznesów, ze względu na pandemię, która dotknęła praktycznie każdą branżę. Niektórzy zaliczyli spadki, inni rośli w siłę. I tak np. Ewa Chodakowska powiększyła swój majątek o 15 mln złotych, tym samym zaliczyła awans o trzy pozycje. Z 29. miejsca wskoczyła na 26., gromadząc majątek w wysokości 200 mln złotych.
Przyjrzyjmy się jednak kobietom, które plasują się w pierwszej dziesiątce 50 najbogatszych Polek.
Dominika Kluczyk odziedziczyła wielomiliardowy majątek w 2015 roku po śmierci Jana Kulczyka. Od tego momentu, nieprzerwanie plasuje się na pierwszym miejscu rankingu "Wprost". Kobieta nie osiadła jednak na laurach, a stale stara się powiększać swoje rodzinne dziedzictwo. W tym roku jej firma Polenergia pobiła rekord na warszawskiej giełdzie. Za jedną akcję największej prywatnej grupy energetycznej trzeba było płacić ponad 100 zł. Firma Dominiki Kulczyk jest głównym beneficjentem transformacji energetycznej. Kilka tygodni temu uruchomiła swoją dziewiątą elektrownię wiatrową na lądzie. Polenergia to główna firma bizneswoman, ale angażuje się ona również w działalność charytatywną. Prowadzi rodzinną fundację Kulczyk Foundation, która walczy z nierównościami społecznymi i dyskryminacją kobiet na całym świecie. Co ciekawe w tym samym rankingu znalazła się Grażyna Kulczyk, która jest mamą Dominiki, ale jej majątek jest prawie pięciokrotnie mniejszy. Wszystko za sprawą podziału spadku po Janie Kulczyku. Po procesie spadkowym okazało się, że Dominika odziedziczyła po ojcu większą część jego fortuny.
Barbara Komorowska jest największą producentką żywności w Polsce. W Polskich Młynach sprzedaje mąkę. W Komagrze olej rzepakowy. W BZK Alco wódkę i spirytus. Jednak największej fortuny dorobiła się za sprawą dobrze nam znanej marki Bakoma, która produkuje jogurty, kefiry i desery mleczne. W rodzinnej firmie pozostaje również jej mąż Zbigniew, a także syn Piotr. Swoją przygodę w biznesie spożywczym zaczynali od uprawy cebuli, którą przerabiali na susz. Później przyszedł czas na owoce, głównie jabłka, z których produkowali wytłoki, pektynę i mrożonki na eksport. Produkcję jogurtów zaczęli w 1992 roku. Barbara Komorowska nie udziela się publiczne i bardzo chroni swoją prywatność.
Małgorzata Adamkiewicz jest przewodniczącą rady nadzorczej i współwłaścicielką Adamed Pharma – jednej z największych polskich firm farmaceutyczno-biotechnologicznych. Adamed oferuje produkty pacjentom z 76 krajów na całym świecie. Firma w 2020 roku zawarła wyłączną globalną umowę licencyjną z amerykańską firmą Acadia Pharmaceuticals Inc. na dalsze prace rozwojowe nad innowacyjną molekułą opracowaną w laboratoriach Adamedu, z potencjałem do wykorzystania w leczeniu zaburzeń psychicznych. Małgorzata Adamkiewicz jest inicjatorką prac nad innowacjami w Polsce. Promuje współpracę biznesu z nauką. W ramach działalności społecznej rozwija i wspiera młode talenty. Ponadto posiada specjalizację I i II stopnia z chorób wewnętrznych oraz endokrynologii. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny) oraz The Stockholm School of Economics Executive Educations. Jest również współwłaścicielką jednego z najnowocześniejszych w Polsce centrów konferencyjno-szkoleniowych, Narvil pod Warszawą.
Grażyna Kulczyk to kobieta-instutucja. Jest największym prywatnym mecenasem kultury w Polsce. Najwięcej pieniędzy z jej majątku pochodzi ze sprzedaży centrum handlowego "Stary Browar" mieszczącego się w Poznaniu. Miejsce zostało sprzedane za 290 mln euro. W swojej kolekcji posiada dzieła sztuki warte 100 mln euro. Wielu pewnie zastanawia się, co Grażyna Kulczyk zostawi w spadku swoim dzieciom. Odpowiedzi udzieliła w wywiadzie dla magazynu "Wprost":
Pochodzę z takiego domu, gdzie majątkiem, jaki się wynosiło, były dobre wychowanie i wykształcenie. To najważniejsze, co dzieci mogą po mnie odziedziczyć.
- mówiła w 2016 roku.
Wspólnie z mężem Zbigniewem Niemczyckim założyła Curtis Group. Koncern działa w branży farmaceutycznej, deweloperskiej i przemysłowej. W skład rodzinnego biznesu wchodzi spółka Curtis Health Caps, trzeci największy producent kapsułek żelowych w Europie. Z kolei pod Mławą Katarzyna Frank-Niemczycka wspólnie z mężem wytwarza kilka milionów obudów do telewizorów LG i innych marek. Para jest także producentem plastikowych zabawek, elementów oświetlenia, czy komponentów dla branży motoryzacyjnej i AGD. Na warszawskim Bemowie Niemczyccy prowadzą firmę lotniczą General Aviation Services, a w Juracie mają hotel "Bryza". Katarzyna Frank-Niemczycka od lat 90. angażuje się w działalność charytatywną. Jako pierwsza kobieta w Polsce otrzymała tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNICEF. Co ciekawe, przez ponad 20 lat pełniła funkcję prezesa "Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska". Na fotelu prezesa jakiś czas temu zastąpiła ją Anna Lewandowska, która równie mocno angażuje się w promowanie i wspieranie sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Choć mogłoby się wydawać, że meble, które kupujemy w Ikei, pochodzą ze Szwecji, to okazuje się, że wcale nie. Elżbieta Kaczmarek jest współwłaścicielką gigantycznej spółki Com40 z siedzibą w Skalmierzycach w województwie wielkopolskim, która rocznie potrafi wyprodukować okrągły milion sof. Ponadto działa na rynku nieruchomości, a jej mąż Bogdan Kaczmarek, ma udziały w znanej marce odzieżowej Big Star z Kalisza. Elżbieta Kaczmarek nie udziela się publicznie.
Wiesława Herba jest drugi największym udziałowcem w giełdowej spółce Neuca. To czołowy dystrybutor farmaceutyków na polskim rynku. W zeszłym roku sprzedał ich za 9 mld złotych. Firma na początku nazywała się Torpol.
Teresa Mokrysz jest współwłaścicielką grupy Mokate, gigantycznego koncernu spożywczego. To właśnie dzięki niej na półkach sklepowych mamy takie produkty jak kawa Mokate, herbata Loyd, czy Minutka. Jej firma rocznie przynosi dochody na poziomie miliarda złotych. Biznesem zarządza już kolejne pokolenie. Teresa Mokorysz 6 lat temu przekazała prowadzenie firmy synowi, Adamowi Mokryszowi.
Anna Podniesińska wspólnie z mężem, kiedy w Polsce hulał PRL, ściągnęła ze Stanów Zjednoczonych firmę kurierską DHL i agencję reklamową Ogilvy&Mather. Z kolei ze Szwecji firmy odzieżowe Oscar Jacobson i Stenstroms. Dzięki kontaktom za czeską granicą i znajomości z tamtejszym potentatem obuwniczym Thomasem Bata w polskich sklepach pojawiły się buty Bata. Zarobione pieniądze Podniesińscy zainwestowali w nieruchomości i tereny inwestycyjne w kraju i za granicą.
Zyta Olszewska jest współwłaścicielką grupy kapitałowej Farmacol. W zeszłym roku sprzedała farmaceutyki warte 6 mld zł. Firma jest przodującym dystrybutorem leków w Polsce. Dostarcza je dla aptek i szpitali na terenie całego kraju.