Kiedy są Andrzejki? W tym roku świętowanie możemy rozpocząć szybciej

Już niedługo mężczyźni o imieniu Andrzej będą obchodzić imieniny, a wielu z nas planuje już huczną zabawę. Przypominamy, więc kiedy są Andrzejki 2021 oraz jakie tradycje wiążą się z tym dniem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Wieczór wróżb, wigilia świętego Andrzeja, ostatki — określeń jest wiele, jednak wszystkie dotyczą jednego popularnego, listopadowego wieczoru. Tego dnia wszyscy mężczyźni o imieniu Andrzej będą obchodzić imieniny, ale jest to też czas, w którym organizowane są liczne zabawy często połączone z wróżbami, gdyż później rozpoczyna się okres adwentu. 

Kiedy są Andrzejki? Święto przypadające na koniec listopada

Data Andrzejek jest co roku niezmienna. Przypada ona bowiem zawsze w nocy z 29 na 30 listopada, a więc w tym roku będzie to z poniedziałku na wtorek. Świętowanie wiele osób rozpocznie już zatem w weekend od 26 do 28 listopada.

Najpopularniejsze zabawy andrzejkowe. Organizowane nie tylko dla dzieci

Wśród najczęściej spotykanych zabaw w Andrzejki natkniemy się na lanie wosku. Wystarczy stopić świecę, przelewając ją następnie powoli do zimnej wody. Powstały kształt stanowi wróżbę na przyszłość, jednak jego interpretacja zależy od wyobraźni uczestników. Z czasów szkolnych na pewno wiele osób pamięta również andrzejkowe serce wycięte z papieru. Napisane były na nim imiona chłopców i dziewczynek. Serce przekuwało się igłą, a trafione nią imię miało należeć do naszego przyszłego partnera. Dorośli stawiają teraz jednak na bale andrzejkowe, którym towarzyszy muzyka i tańce do białego rana. Choć na tego typu zabawach często występuje wodzirej, wprawiający uczestników w atmosferę różnych zabaw i gier.

Jaka jest historia Andrzejek? Świętowanie kiedyś, a dziś

Przypuszcza się, że święto to miało swój początek w starożytnej Grecji. W Polsce pierwszy raz tego sformułowania użył oficjalnie Marcin Bielski w swojej sztuce teatralnej w 1557 r. Jednak obchody Andrzejek wyglądały kiedyś zupełnie inaczej niż dzisiaj. Palone były wielkie ogniska wokół domów, które miały odpędzać złe duchy. Ponadto panny umieszczały pod poduszką męskie spodnie. Chciały w ten sposób wyśnić przyszłego męża. W celu zwiększenia szans na ujrzenie przyszłego ukochanego we śnie, panny przez cały dzień modliły się w tej intencji do świętego Andrzeja.

Więcej o: