Tanie ozdoby świąteczne, czyli jak przygotować efektowne dekoracje i nie zrujnować budżetu?

Tanie ozdoby świąteczne wcale nie muszą być tandetne czy niemodne. Wystarczy nieco kreatywności i pomysłowości, by przedmiotom nadać niepowtarzalnego charakteru, a przy tym nie stracić wszystkich pieniędzy.

Tanie ozdoby świąteczne DIY - zrób to sam

Tanie ozdoby świąteczne kojarzą się większości z nas z plastikiem i sztucznością, a wręcz z tandetą, która przez słabą jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. I tak faktycznie jest jeśli kupujemy tanie dekoracje. Niemniej jednak nie wydając wielkich kwot, można samodzielnie przygotować je i sprawić, że będą wyglądać nie tylko estetycznie, ale także wyjątkowo. Idea DIY w przypadku tanich ozdób świątecznych sprawdza się idealnie, gdyż do wykonania ich wystarczą rzeczy, które można znaleźć w każdym domu. W ten sposób nie tylko dajemy przedmiotom drugie życie, ale także przyczyniamy się do mniejszej produkcji odpadów. Dlatego nim zdecydujemy się na zakup kolejnych ozdób świątecznych, spróbujmy sami wykonać je, zyskując tym samym niepowtarzalne dekoracje i oszczędzając pieniądze

Zobacz wideo Pomysły na prezenty świąteczne. Zrób je sam.

Tanie ozdoby świąteczne bożonarodzeniowe. Jak je wykonać?

Tanie ozdoby świąteczne bożonarodzeniowe to nie tylko bombki, ale także lampiony, girlandy, łańcuchy, stroiki etc. Wszystkie te dekoracje wykonać można samodzielnie, wykorzystując dostępne pod ręką materiały. Do wykonania stroika świątecznego potrzebne będą:

  • kawałek gąbki florystycznej,
  • gałązki świerkowe,
  • świeca,
  • kolorowy celofan
  • bombki, sznurki koralików etc.
  • figurki na piku
  • wstążka lub sznurek jutowy
  • pistolet z klejem na gorąco

Przygotowanie stroika jest banalnie proste. Kawałek gąbki florystycznej umieszczamy na środku celofanu i owijamy tak, aby widoczna była tylko górna część, w którą będziemy wbijać elementy stroika. Przewiązujemy wstążką lub sznureczkiem, by folia trzymała się na miejscu. Następnie przystępujemy do tworzenia kompozycji. Świecę wbijamy pośrodku naszej gąbki. Wokół tworzymy otoczkę ze świerkowych gałązek, które najpierw należy lekko zaostrzyć, aby dobrze wbiły się w gąbkę. Następnie umieszczamy w naszym stroiku bombki. Kiedy je rozlokujemy odpowiednio sięgamy po pistolet z klejem i podklejamy bombki, aby się nie przemieszczały. Dodatkowo możemy umieścić w kompozycji dodatkowe figurki i dekoracje na piku, które wystarczy wbić w gąbkę. 

Stroik świąteczny ze świeczką. Zdjęcie ilustracyjneStroik świąteczny ze świeczką. Zdjęcie ilustracyjne Yesina Kseniya/shutterstock.com

Jakie ozdoby świąteczne można zrobić samemu?

Jeśli zastanawiasz się jakie ozdoby świąteczne można zrobić samemu, to podpowiadamy, że wszystkie. Zarówno ozdoby choinkowe jak i dekoracje, które umieszczamy w domu, możemy swobodnie wykonać posiłkując się produktami, które mamy w domu lub zaopatrując się w dodatkowe akcesoria w sklepie z artykułami do decoupage. 

Ciekawym sposobem na wykonanie indywidualnych ozdób choinkowych jest stworzenie własnych bombek. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w styropianowe kulki o różnych rozmiarach, które będą stanowić podstawę naszej bombki. Tą możemy z kolei ozdabiać w dowolny sposób - malując, oklejając papierem, materiałem, koralikami i innymi ozdobami, jakie tylko przyjdą nam do głowy. Warto w takim przypadku korzystać z pistoletu do kleju na gorąco, gdyż tak stworzona dekoracja jest stabilna i nie ma ryzyka, że coś zacznie odpadać. 

Chełmiński Dom Kultury zaprasza dzieci na warsztaty tworzenia ozdób świątecznychChełmiński Dom Kultury zaprasza dzieci na warsztaty tworzenia ozdób świątecznych i7do/shutterstock

Tanie ozdoby świąteczne do domu. Lampion ze słoika

Tanie ozdoby świąteczne do domu możemy wykonać w zaledwie kilka minut. Przykładem takiej szybkiej i efektownej ozdoby jest lampion świąteczny zrobiony ze słoika. Lampiony jak wiemy, wprowadzają wyjątkową atmosferę dzięki przytłumionemu światłu, które emitują umieszczone w nich świece. Aby stworzyć własny lampion, wystarczy niewielki słoik i farba w sprayu. Przydatny będzie też sznurek jutowy i sypki sztuczny śnieg.

Przygotowanie lampionu rozpoczniemy od wykonania szablonu. Na kartce papieru rysujemy kształt choinki. Wycinamy go, a następnie przykładamy do ściany słoika. Całe naczynie malujemy z zewnątrz sprayem (może mieć kolor srebrny, złoty, zielony albo granatowy). Gdy jest pomalowane zdejmujemy szablon - w ten sposób powstaje nam wzór choinki, przez który widoczna będzie świeca. Pomalowany lampion posypujemy delikatnie sztucznym śniegiem, a w miejscu gdzie widoczny jest gwint do zakrętki owijamy szczelnie sznurek jutowy. W środku umieszczamy świecę i mamy gotową prostą i tanią ozdobę świąteczną do domu. 

Lampiony świąteczne. Efektowna dekoracja, którą możesz stworzyć samLampiony świąteczne. Efektowna dekoracja, którą możesz stworzyć sam Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Zobacz też: Prezent na święta dla 3 latki, czyli co warto kupić maluchowi pod choinkę?

Więcej o: