Ten sposób na białe i czyste firanki jest niezawodny. Pamiętaj o nim podczas prania!

Niemal każdy zna sposoby na czyste firanki, ale czy są skuteczne? Czasem wystarczy tylko kilka składników, które masz w domu, aby uzyskać efekt śnieżnej bieli. Warto zwrócić uwagę na temperaturę prania, oraz to gdzie wisiały firanki. Poznaj proste sposoby, aby uniknąć błędów.

Jak wyprać firanki? Nie wystarczy umieścić ich w pralce. W przeciwieństwie do innych tkanin, firanki wymagają szczególnego traktowania. Liczy się m.in. temperatura, rodzaj środków chemicznych i czas. Niezbędne mogą okazać się podstawowe składniki, które każdy z nas ma w swojej kuchni. Poznaj proste triki, które ułatwią ci życie. Pomogą przy sprzątaniu i sprawią, że firanki będą białe i czyste. Zazwyczaj nie pierzemy ich często, jedynie dwa lub trzy razy w roku. Tym bardziej należy o nie zadbać, aby nie powtarzać tej czynności więcej razy. Jak to zrobić? Z tymi sposobami unikniesz podstawowych błędów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Jak prać firanki? Nie popełnij tego błędu podczas wyjmowania ich z pralki!

Firanki są wykonane zazwyczaj z delikatnych tkanin. Może to być koronka, lub całkowicie gładki materiał. Niezależnie od tego, rozpocznij pranie od pozbycia się wszelkich ozdób, takich jak koraliki, czy łańcuszki. Kiedy pranie się skończy, pod żadnym pozorem nie włączaj opcji wirowania! To może uszkodzić firanki, sprawić, że będą pogniecione i stracą swój kolor, a także dotychczasowy rozmiar.

Przygotuj odpowiednio firanki przed praniem. Ten sposób jest rewelacyjny

Aby firanki były białe i lśniące, trzeba wziąć pod uwagę to, gdzie wisiały. Jeśli ozdabiały okna np. w kuchni, namocz je wcześniej na godzinę w płynie do mycia naczyń z wodą. W ten sposób pozbędziesz się tłuszczu, który mógł się na nich znajdować. Jeśli natomiast były pokryte kurzem, zdecyduj się na dodanie odrobiny sody i soli. Te same składniki możesz dosypać do proszku do prania, który będzie przeznaczony do delikatnych tkanin. Mokre firanki włóż do pralki i nie zapomnij o odpowiedniej temperaturze.

W jakiej temperaturze prać firanki? Zły wybór może sprawić, ze się skurczą

Niezależnie od materiału, najbezpieczniejszą opcją będzie pranie firanek w temperaturze optymalnej, która najczęściej wynosi między 30, a 40 stopni. Opcja, którą wybierzesz to "pranie ręczne". Po skończonym praniu daj firankom poleżeć kilkadziesiąt minut w pralce, a następnie rozwieś je na sznurze lub suszarce tak, aby materiał był naprężony. W ten sposób nie będą wymagały prasowania. 

Więcej o: