Zdecydowana większość Polek chce dostępu do aborcji. Wyniki badań

Aż 80 procent Polek opowiada się za opcją usunięcia ciąży w przypadku uszkodzenia płodu, a sprzeciwia się temu zaledwie 8 procent badanych. Tak wynika z badań przeprowadzonych na grupie 1691 kobiet z różnych grup społecznych.

Od kilkunastu dni cała Polska żyje śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Kobieta trafiła do szpitala z tak zwanym bezwodziem w 22. tygodniu ciąży. Niestety pacjentka zmarła z powodu wstrząsu septycznego. Wcześniej lekarze czekali na obumarcie płodu. Sprawa poruszyła wiele osób i wywołała liczne dyskusje na temat prawa aborcyjnego w naszym kraju. Stosunek Polek do tej kwestii naświetlają badania "Matka Polka. Obraz współczesnego macierzyństwa według kobiet"

Zobacz wideo "Jeśli chodzi o aborcję, to jesteśmy pod ścianą"

Autorem badań analizujących podejście Polek do związków, wychowania dzieci i kwestii światopoglądowych jest dom mediowy MediaHub. Przeprowadzono je metodą CAWI w okresie od 6 do 12 września 2021 roku na grupie 1691 kobiet. Co istotne, 1088 badanych to matki. 

Kobiety z różnych grup społecznych zostały zapytane między innymi o ich stosunek do aborcji. 66 procent badanych twierdzi, że kobieta powinna mieć pełną wolność w podjęciu decyzji o urodzeniu dziecka lub usunięcia ciąży bez względu na okoliczności. Trzy czwarte respondentek uważa, że obecna sytuacja kobiet w naszym kraju wymaga poprawy, a 30 procent z nich odczuwa potrzebę walki o swoje prawa. Z kolei 46 procent twierdzi, że istnieją pewne elementy wymagające poprawy. 

Aborcja w przypadku uszkodzonego płodu

Kobiety zapytano także o to, czy ciężarna powinna mieć prawo do podjęcia decyzji o usunięciu ciąży w razie uszkodzenia płodu. Aż 80 procent Polek opowiada się za opcją usunięcia ciąży w takich przypadkach. Z kolei sprzeciwia się temu zaledwie 8 procent badanych.

Największe poparcie dla aborcji w krytycznej sytuacji występuje wśród matek, które zamieszkują małe miasta i wsie. Aż 87 procent z nich opowiada się za takim rozwiązaniem. 80 procent matek mieszkających średniej wielkości miastach popiera aborcję w przypadku uszkodzonego płodu. Z kolei wśród matek z największych miast (powyżej 500 tysięcy mieszkańców) poparcie wynosi 76 procent. 

Podejście do aborcji a religijność

Dziewięć na dziesięć matek, które są niewierzące lub wierzące i niepraktykujące, popiera wolność decyzji o aborcji w sytuacji, gdy płód jest uszkodzony. Z kolei w grupie mam wierzących i praktykujących poparcie to wynosi 78 procent. Co ciekawe, 48 procent matek, które są aktywnie praktykujące, popiera możliwość przerwania ciąży nawet w sytuacji, gdy jest ona prawidłowa. 

Raport MediaHub pokazuje także korelację między liczbą dzieci a poparciem dla usunięcia uszkodzenia płodu. Aborcję w takiej sytuacji popiera aż 82 procent kobiet z jednym dzieckiem, 80 procent matek z dwojgiem dzieci, 78 procent matek z trójką dzieci oraz 68 procent matek z więcej niż trojgiem dzieci. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: