Do czego służy pompon na czapce? W dawnych czasach wcale nie był ozdobą!

Czapki na jesień i zimę, to praktyczny element garderoby. Zazwyczaj są wykonane z wełny i mają charakterystyczny pompon. To urocza ozdoba, uwielbiana nie tylko przez dzieci. Pomysł na doszywanie ich do czapek zrodził się dawno temu i miał zastosowanie, które cię zaskoczy.

Czapki z pomponem są najpopularniejsze wśród dzieci. Czapki ozdobione jednym lub dwoma pomponami można znaleźć w niemal każdym sklepie z dziecięcymi ubrankami. Od jakiegoś czasu także dorośli sięgają po czapki z pomponami, które wyglądają modnie i nowocześnie. To ozdoba charakteryzująca ciepłe okrycia głowy, przeznaczone zazwyczaj na jesień i zimę. Pompon, czyli związane lub zszyte ze sobą kawałki włóczki, miały zastosowanie praktyczne już w XVIII wieku. Takie nakrycia głowy nosili głównie mężczyźni. Do czego służył pompon i czy w tych czasach również może się przydać do czegoś jeszcze?

Interesują cię ciekawostki? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jesień to czas przetworów z pigwy! Dzięki niej wyleczymy kaszel i zgagę

Do czego kiedyś służył pompon? To mężczyźni nosili takie czapki, jako pierwsi

Pompon na czapkach pojawił się w modzie w XVIII wieku. Postanowiono doczepiać go do czapek, które były obowiązkowym elementem ubioru dla... marynarzy. Zazwyczaj wysocy, wysportowani mężczyźni byli ubrani w marynarskie spodnie i koszule, a także czapkę, która chroniła przed zimnym wiatrem na morzu. Taki strój obowiązywał przede wszystkim we Francji. Później przejęły go inne kraje. 

Dorota Gardias Dorota Gardias zaskoczyła fanów stylizacją z modnymi butami

Pompon przy czapce okazał się bardzo praktyczny. Miał zastosowanie...ochronne!

Z początku marynarze z Francji nosili czapki pozbawione pomponów. Jednak z czasem do kapitana zaczęły spływać skargi, że podczas wchodzenia pod pokład doznają urazów głowy. Zahaczali o niskie sufity kajut, a dotychczasowe nakrycie głowy nie było praktyczne. W tym celu zaczęto przyszywać pompony, które okazały się zarówno praktyczne, jak i po prostu ładnie wyglądające. 

Black friday Black Friday w Polsce. Kiedy w sklepach pojawią się promocje?

Jak zrobić pompon? Możesz w ten sposób ozdobić ulubioną czapkę

Pompon jest łatwy w wykonaniu i możesz go zrobić samodzielnie. Potrzebujesz jedynie włóczki, nożyczek i...widelca. Taki pompon będzie ozdobą w ulubionej czapce i sprawi, że dawny element garderoby zyska drugie życie. Nawiń włóczkę na główkę widelca. Po uzyskaniu warstwy o odpowiedniej grubości weź fragment włóczki i przewiąż ją na środku nawiniętej wełny. Zdejmij włóczkę z widelca i rozetnij pętelki. Otrzymany pompon może być nierówny, ale bez problemu skorygujesz to nożyczkami. Gotowe!

Więcej o: