W filmie "Spencer" o księżnej Dianie pokazano przedziwny zwyczaj, który podobno trwa do dziś

Niedawno do kin trafił film "Spencer", w którym w główną rolę księżnej Diany wcieliła się Kristen Stewart. W jednej ze scen widzimy, jak księżna Diana przed kolacją wigilijną jest ważona.

Więcej o rodzinie królewskiej przeczytasz na Gazeta.pl

Od lat historia księżnej Diany wzbudza sporo kontrowersji. Do kin właśnie trafił nowy film pokazujący jej najtrudniejszy okres życia oczami reżysera Pablo Larraina. W produkcji możemy zobaczyć sporo scen, w których Kristen Stewart wręcz do złudzenia przypomina tragicznie zmarłą Lady Dianę. Wiele kadrów z filmu oparte jest na prawdziwych historiach, jak również ta o przedziwnym zwyczaju, który miał miejsce w Wigilię. 

Zobacz wideo

Co się stało w Wigilię? 

W filmie "Spencer" widzimy, jak absurdalne zwyczaje były przestrzegane w rodzinie królewskiej. Sytuacja ma miejsce podczas świąt Bożego Narodzenia. Na początku lat 90. Diana przyjeżdża do posiadłości Sandringham House, gdzie od razu proszona jest o wejście na wagę. Oczywiście księżna wyraziła swoją niechęć do tego obyczaju, który, jak pokazuje film, odbywa się zaraz po dotarciu oraz przed wyjazdem gościa. Według Diany od uczestników oczekuje się przytycia co najmniej 1,5 kg Dlaczego? Według przekonania rodziny królewskiej przytycie po wspólnym świętowaniu jest szacunkiem dla gospodarza. 

W rozmowie z "Grazia UK" ekspertka zdradza, że ten rytuał został wymyślony przez pradziadka Elżbiety II, Edwarda VII, który chciał być pewien, że jego goście zjedzą dobrze podczas wigilijnej uczty. W tym celu nakazywał im właśnie sprawdzanie wagi zaraz po przyjeździe do posiadłości oraz tuż przed jej opuszczeniem. 

Co ciekawe, a zarazem przerażające według ekspertów od życia na królewskim dworze, takie praktyki jak przymusowe ważenie prawdopodobnie są stosowane do dziś. 

Dziwne zasady w rodzinie królewskiej 

Choć film opowiada o mrocznym okresie życia księżnej Diany, w którym widzimy zaledwie kilka scen z rytuałami rodziny królewskiej, to prawdopodobnie o wielu dziwnych zwyczajach pewnie nawet nie mieliście pojęcia. Zaliczyć do nich możemy, chociażby zakaz gry w Monopol, dla wielu mogłoby się to wydawać śmieszne, ale rzeczywiście taki zakaz istnieje. 

Kolejną zasadą jest to, że rodzina królewska nie może jeść skorupiaków. Dlaczego? Ma to dotyczyć większego ryzyka zatrucia pokarmowego niż w przypadku innych produktów spożywczych.

Na oficjalnych imprezach kobiety muszą nosić nakrycia głowy, ale po godzinie 18:00 kapelusze zastępują diademy, jeśli impreza odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu. Istnieje jedno, ale... diademy mogą nosić tylko kobiety zamężne. Idzie się pogubić, prawda?

Kolejną dziwną zasadą jest to, że kobieta zawsze musi mieć torebkę, nawet jeśli miałaby być zupełnie pusta. Jest po prostu nieodłącznym elementem stroju.

Na koniec zasada, która dotyczy jedynie królowej. Tylko ona może przemieszczać się samochodem bez prawa jazdy. Elżbieta II jest faktycznie jedyną osobą w całym Zjednoczonym Królestwie, która może poruszać się autem bez dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Więcej o: