Zaparowane okna. Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z domu? Praktyczne porady

Nieustannie zaparowane okna mogą napsuć sporo nerwów. Skraplająca się na szybach para wodna stanowi niby naturalne zjawisko, jednak nie zmienia to faktu, że są irytujące. Jak skutecznie pozbyć się wilgoci i zabezpieczyć przed nią na przyszłość? Oto kilka sprytnych trików.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nie tylko wygląda nieestetycznie – zbierająca się na oknach para wodna oznacza poważne problemy z wentylacją i wilgotnością powietrza w mieszkaniu. Wilgotne środowisko sprzyja z kolei rozwojowi szkodliwych dla człowieka pleśni i grzybów. Na szczęście z powodującą pleśń wilgocią można skutecznie walczyć. Gdy wprowadzimy w życie wszystkie poniższe porady, pozbędziemy się jej na długi czas.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Paulina Sykut-JeżynaPaulina Sykut w modnej kurtce na jesień! Gdzie są podobne?

Skąd się bierze para na oknach i jak się jej szybko pozbyć?

Skraplająca się na oknach para wodna to zjawisko powstające w wyniku dużej wilgotności powietrza połączonej z różnicami temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Staje się szczególnie dotkliwa w okresie jesienno-zimowym, po rozpoczęciu okresu grzewczego. Para pojawia się najczęściej po nocy albo w ciągu dnia w kuchni – podczas przygotowywania posiłków. Źródłem problemu jest wysoka wilgotność panująca w mieszkaniu i słaba wentylacja. Mimo że zjawisko parowania i skraplania wydaje się niewinne i naturalne, pociąga jednak za sobą szkodliwe dla zdrowia konsekwencje.

Czym grozi panująca w mieszkaniu wilgoć? Uwaga na problemy zdrowotne

Wilgoć w mieszkaniu to zaledwie początek kłopotów. Zawilgocone pomieszczenia stanowią idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni, które nie tylko szpecą ściany, ale przede wszystkim szkodzą organizmowi człowieka. Wytwarzane przez grzyby mikotoksyny działają powoli, są jednak bardzo trujące. Najczęściej atakują układ oddechowy, wywołując przewlekłe infekcje, zapalenia gardła, płuc i oskrzeli, a przy dłuższej ekspozycji mogą prowadzić do alergii i astmy.

Jak dobrać białe firankiSposób na białe i czyste firanki. Pamiętaj o nim przy praniu

Sprawdzone sposoby na mokre okna – to działa!

Aby pozbyć się z domu wilgoci, należy zadbać o odpowiednią wentylację i cyrkulację powietrza. Bez względu na porę roku dom trzeba regularnie wietrzyć – przynajmniej 15 minut dziennie. Jeszcze lepiej nieco rozszczelnić okna lub zainstalować specjalne nawiewniki, które zapewnią stały przepływ świeżego powietrza. Pomaga również utrzymywanie w mieszkaniu stałej temperatury, zalecana dla zdrowia powinna się mieścić w zakresie od 18 do 21 stopni.

W trakcie gotowania najlepiej uruchomić okap albo otworzyć okna. Podczas kąpieli – koniecznie zamknąć drzwi łazienki. Jeżeli w łazience znajduje się kaloryfer, dobrze, aby był włączony cały czas (choćby na niskiej mocy), jeśli go nie ma – warto zainwestować w pochłaniacze wilgoci. W wilgotnej łazience najczęściej i najszybciej rozwija się pleśń. Jeśli w okresie jesienno-zimowym suszymy ubrania w domu, pomieszczenie, w którym to robimy, powinno być często wietrzone, aby pozbyć się wilgoci nagromadzonej w procesie parowania.

Więcej o: