Andrzej Duda komentuje śmierć 30-letniej Izabeli "Niestety nie wspomina się o tym, że zmarło także dziecko"

Andrzej Duda podczas wtorkowej konferencji prasowej wypowiedział się na temat śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Prezydent zasugerował, że wina leży po stronie lekarzy, którzy mogli w tym przypadku dokonać aborcji, a tego nie zrobili.

Więcej o tragicznej śmierci 30-letniej Izabeli przeczytacie na Gazeta.pl

Zeszłoroczna decyzja Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła nie tylko na strach kobiet, ale również lekarzy, którzy w obecnej sytuacji boją się podjąć decyzję o aborcji, nawet jeśli są do tego przesłanki, ze względu na odpowiedzialność karną. Niestety, sytuacja z tragiczną śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny jest tego przykładem. Kobieta nosząca w brzuchu płód z wadami wrodzonymi trafiła do szpitala w 22 tyg. ciąży. Z  wiadomości, które ciężarna pisała do swojej mamy, dowiadujemy się, że czuła się coraz gorzej, ale lekarze musieli czekać, aż serce dziecka przestanie bić. Kobieta obawiała się sepsy i niestety ten czarny scenariusz się ziścił. Izabela zmarła na skutek wstrząsu septycznego. 

Zobacz wideo

Kasia Tusk Kasia Tusk o sytuacji aborcyjnej w kraju "Tyle razy czytałam o tym, że przesadzam"

Andrzej Duda komentuje śmierć 30-letniej Izabeli

Coraz więcej osób publicznych zabiera głos w tej sprawie. Anna Lewandowska w rozmowie z nami przyznała, że "Nikt nie powinien zmuszać kobiety do heroizmu". Z kolei Kasia Tusk na swoim Instagramie napisała tak: - "To dobrze, że coraz więcej kobiet i osobistości z życia publicznego zaczyna rozumieć, że problem dostępu do aborcji w Polsce to jednak nieco bardziej skomplikowana sprawa niż "bycie za życiem lub przeciwko".

Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy sugeruje jednak, że lekarze mają możliwość zrobienia aborcji w kilku przypadkach, ale zdarza im się popełnić błąd. 

Radzę zachować tak daleko idącą ostrożność, ponieważ w polskim systemie prawnym jest dzisiaj przesłanka, która pozwalała na dokonanie legalnej aborcji w tej sytuacji (...). Tej aborcji lekarze nie przeprowadzili. Trzeba odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się stało i dlaczego nie uratowano życia kobiety.

- mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej. 

Prezydent powiedział również o tym, że w całej tej tragedii dużo mówi się o śmierci matki, ale niektórzy zapominają o tym, że zmarło dziecko

(...) w tej całej dyskusji mówi się o niezwykle bolesnej kwestii, jaką byłą śmierć matki dziecka, ale niestety nie wspomina się o tym, że zmarło także dziecko, które jest także człowiekiem, istotą żywą. O tym, że zmarły tak naprawdę dwie osoby, a nie tylko jedna nikt nie mówi. Proszę o tym pamiętać, że to było dwoje żyjących ludzi.

- dodał. 

Zdecydowana większość Polek chce prawa do aborcji Zdecydowana większość Polek chce dostępu do aborcji. Wyniki badań

Więcej o: