Szlachetna Paczka 2021. Rusza 21. edycja akcji. Tysiące rodzin czeka na pomoc

Szlachetna Paczka to coroczny program społeczny, który działa już od 2001 roku, niosąc pomoc najbardziej potrzebującym rodzinom. Podpowiadamy, jak można dołożyć swoją cegiełkę do weekendu cudów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Bałtyk potrzebuje pomocy. Co możemy zrobić?

Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, czyli w tak zwany weekend cudów, do domów w całej Polsce wyruszają wolontariusze Szlachetnej Paczki z prezentami zakupionymi przez dobroczyńców. W zeszłym roku pomoc dotarła aż do ponad 14 tysięcy rodzin. Już jutro rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki, w której udział może wziąć każdy. 

Czy moja Szlachetna Paczka trafia do najbardziej potrzebujących? Jak rodziny zgłaszane są do projektu?

Rodzina nie może zgłosić się do akcji samodzielnie, musi zrobić to instytucja lub inna osoba, wypełniając odpowiedni formularz. Ostateczną decyzję o włączeniu rodziny do programu podejmuje wolontariusz, który przeprowadza wnikliwy wywiad z rodziną. Uwzględnia on przede wszystkim: 

  • historię rodziny i przyczyny jej trudnej sytuacji,
  • dochód przypadający na jednego członka rodziny,
  • postawę – czy rodzina podejmuje jakieś kroki, by zmienić swoją sytuację,
  • przynależność do jednej z grup, które określają sytuację rodziny.

Zachowanie takich procedur sprawia, że pomoc dociera do najbardziej potrzebujących, czyli głównie osób starszych, samotnych, rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami lub ciężkimi chorobami, samotnych rodziców oraz rodzin wielodzietnych, w szczególności gdy dotknęły ich skutki pandemii lub znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn od siebie niezależnych

Szlachetna paczka: lista rodzin 2021 rusza już jutro!

Oficjalne rozpoczęcie 21. edycji odbędzie się w sobotę 13 listopada o godzinie 18. Transmisję na żywo z tej uroczystości będzie można śledzić online. Natomiast lista rodzin potrzebujących zostanie opublikowana już od 8 rano na stronie Szlachetnej Paczki. Przy każdej z rodzin będzie znajdowała się jej historia wraz z listą potrzeb. Baza będzie dostępna dla darczyńców przez okres czterech tygodni. 

Szlachetna paczka 2021: czy muszę spełnić wszystkie potrzeby rodziny? 

Listy potrzeb rodzin ze względu na ich trudne sytuacje finansowe bywają dość rozbudowane. Chcąc wybrać rodzinę, należy zwrócić uwagę na trzy wyróżnione potrzeby, gdyż są one dla danej rodziny najpilniejsze. Często wręcz niezbędne, aby spokojnie przeżyć najbliższy czas. Warto zatem zmobilizować swoje najbliższe otoczenie i zorganizować paczkę wspólnie. Im więcej znajdzie się w paczce, tym piękniejszy prezent sprawimy dla obdarowanej rodziny. 

Więcej o: