Szlachetna Paczka 2021. Rusza 21. edycja akcji. Baza rodzin już otwarta

Szlachetna Paczka działa już od 21 lat. Wolontariusze społecznego programu niosą pomoc najbardziej potrzebującym rodzinom nieprzerwanie od 2001 roku. Dowiedz się, jak możesz wziąć udział w tej niezwykłej akcji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szlachetna Paczka oficjalnie wystartowała 13 listopada. Od tej pory każdy zainteresowany może wejść na oficjalną stronę akcji charytatywnej, wybrać rodzinę i sposób pomocy. Tysiące potrzebujących rodzin czekają na swoich darczyńców. Przygotowane paczki zostaną wręczone podczas tzw. Weekendu Cudów, który wypada na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.

Zobacz wideo Ambasador Szlachetnej Paczki: "Nie możemy tego stracić. Ksiądz Stryczek musi stanąć w prawdzie"

Paulina Sykut-JeżynaPaulina Sykut-Jeżyna w najmodniejszej kurtce sezonu!

Szlachetna Paczka: każdy może pomóc. Nie czekaj i zrób dobry uczynek

Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem pomocy jest zgłoszenie się do przygotowania paczki. Paczkę można przygotować indywidualnie lub w grupie, zorganizować wspólną zrzutkę w pracy lub w szkole. Następnie należy wybrać rodzinę z zamieszczonej na stronie internetowej listy. Podczas wyboru warto kierować się lokalizacją, a zatem wesprzeć kogoś mieszkającego w najbliższym otoczeniu. Darczyńca musi bowiem sam spakować i dostarczyć paczkę do konkretnego magazynu.

Osoby, które z różnych względów nie zdecydują się na przygotowanie paczki, mogą pomóc w inny sposób:

  • dokonując jednorazowej lub cyklicznej wpłaty (również za pośrednictwem Facebooka),
  • wspierając Akademię Przyszłości dla dzieci, siostrzany projekt Szlachetnej Paczki,
  • robiąc zakupy u partnerów, którzy wspierają finansowo akcję (np. za pomocą aplikacji).

Zakupy spożywcze. Zdjęcie ilustracyjneNiedziele handlowe grudzień 2021. Kiedy zrobimy zakupy?

Szlachetna Paczka 2021: w jaki sposób wybierane są rodziny do akcji?

Potrzebujące rodziny nie mogą zgłaszać się same, musi to za nich zrobić instytucja lub inna zainteresowana ich losem osoba. Pierwszym krokiem jest wypełnienie odpowiedniego formularza, drugim – wizyta wolontariusza, który przeprowadza wnikliwy wywiad środowiskowy. Wywiad dotyczy historii rodziny i przyczyn jej trudnej sytuacji, wykazywanego przez członków rodziny dochodu oraz postaw życiowych: czy podejmują jakieś kroki, aby zmienić swoją sytuację? Ostateczną decyzję o włączeniu rodziny do programu podejmuje wolontariusz Szlachetnej Paczki.

Każda rodzina przygotowuje listę potrzeb, wśród których wyróżnia trzy główne – te należy bezwzględnie spełnić, ponieważ są dla danej rodziny najpilniejsze. Podczas wyboru rodziny warto kierować się właśnie tymi potrzebami. Być może z uwagi na sytuację zawodową lub osobiste kontakty niektóre prośby będzie łatwiej spełnić niż inne.

Szlachetna Paczka – pomoc trafi do najbardziej potrzebujących

Dzięki skrupulatnej selekcji pomoc rzeczywiście dociera do osób najbardziej potrzebujących, a ryzyko oszustwa zostaje zminimalizowane. Wśród beneficjantów akcji znajdują się głównie rodziny wielodzietne, rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami lub ciężkimi chorobami, osoby starsze i samotne zagrożone ubóstwem, schorowane i znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Hasłem tegorocznej akcji jest: „Dieta 1000 kalorii". Wskazuje ono na problem biedy i niedożywienia, które nadal dotyka wiele polskich rodzin.

Więcej o: