Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Szlachetna Paczka oficjalnie wystartowała 13 listopada. Od tej pory każdy zainteresowany może wejść na oficjalną stronę akcji charytatywnej, wybrać rodzinę i sposób pomocy. Tysiące potrzebujących rodzin czekają na swoich darczyńców. Przygotowane paczki zostaną wręczone podczas tzw. Weekendu Cudów, który wypada na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.
Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem pomocy jest zgłoszenie się do przygotowania paczki. Paczkę można przygotować indywidualnie lub w grupie, zorganizować wspólną zrzutkę w pracy lub w szkole. Następnie należy wybrać rodzinę z zamieszczonej na stronie internetowej listy. Podczas wyboru warto kierować się lokalizacją, a zatem wesprzeć kogoś mieszkającego w najbliższym otoczeniu. Darczyńca musi bowiem sam spakować i dostarczyć paczkę do konkretnego magazynu.
Osoby, które z różnych względów nie zdecydują się na przygotowanie paczki, mogą pomóc w inny sposób:
Potrzebujące rodziny nie mogą zgłaszać się same, musi to za nich zrobić instytucja lub inna zainteresowana ich losem osoba. Pierwszym krokiem jest wypełnienie odpowiedniego formularza, drugim – wizyta wolontariusza, który przeprowadza wnikliwy wywiad środowiskowy. Wywiad dotyczy historii rodziny i przyczyn jej trudnej sytuacji, wykazywanego przez członków rodziny dochodu oraz postaw życiowych: czy podejmują jakieś kroki, aby zmienić swoją sytuację? Ostateczną decyzję o włączeniu rodziny do programu podejmuje wolontariusz Szlachetnej Paczki.
Każda rodzina przygotowuje listę potrzeb, wśród których wyróżnia trzy główne – te należy bezwzględnie spełnić, ponieważ są dla danej rodziny najpilniejsze. Podczas wyboru rodziny warto kierować się właśnie tymi potrzebami. Być może z uwagi na sytuację zawodową lub osobiste kontakty niektóre prośby będzie łatwiej spełnić niż inne.
Dzięki skrupulatnej selekcji pomoc rzeczywiście dociera do osób najbardziej potrzebujących, a ryzyko oszustwa zostaje zminimalizowane. Wśród beneficjantów akcji znajdują się głównie rodziny wielodzietne, rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami lub ciężkimi chorobami, osoby starsze i samotne zagrożone ubóstwem, schorowane i znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Hasłem tegorocznej akcji jest: „Dieta 1000 kalorii". Wskazuje ono na problem biedy i niedożywienia, które nadal dotyka wiele polskich rodzin.