Palo Santo to nazwa, którą możemy coraz częściej spotkać w internecie czy przy okazji czytania postów w social mediach. Zwykle dotyczą one medytacji, jogi czy technik relaksacyjnych. Czym jest palo santo?
Warto wiedzieć, że właściwa nazwa gatunkowa dla tego rodzaju okazu botanicznego brzmi: Bursera graveolens. Niezwykle istotnym jest fakt właściwego pozyskiwania tego drzewa, respektujący jego świętość oraz pozwalający na kultywowanie jego dalszego życia. Nie bez znaczenia jest bowiem to, że Palo Santo od tysięcy lat używane było przez szamanów - w okolicach Peru i Ekwadoru, a wcześniej w czasach Imperium Inków - podczas rytualnych ceremonii, modlitw czy w trakcie uzdrawiania. Czym właściwie jest Palo Santo dzisiaj? Zobaczcie sami:
Palo Santo - jak się okazuje, ma niezwykłe właściwości i szerokie zastosowanie. Nie bez znaczenia jest sposób jego pozyskiwania, który nie tylko wpływa na jego odpowiednie cechy, lecz także chroni te roślinę przed wyginięciem. Nie można ścinać żywych Palo Santo, dlatego wykorzystuje się wyłącznie opadłe gałęzie tej rośliny i pozostawia się je do wyschnięcia na ok. trzy do pięciu lat. Dzięki szeregowi reakcji chemicznych, które zachodzą w tym czasie, drewienko nadaje się do stosowania, niosąc ze sobą wiele dobroczynnych właściwości. Jakie zastosowanie ma zatem Palo Santo? Zobaczmy sami:
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Dobroczynne właściwości Palo Santo znane były już w czasach Imperium Inków i wykorzystuje się po dzień dzisiejszy. Jak zatem stosować Palo Santo?
Palenie Palo Santo nie ma nic wspólnego z popularnymi kadzidełkami w formie patyczków, które podpalone tlą się do momentu wypalenia się całego produktu. Palo Santo to produkt naturalny, czyli kawałek niezwykle aromatycznego drewienka, którego możemy używać kilkukrotnie.
Niezwykle istotne jest właściwe palenie drewienek "Świętego Drzewa", które należy dosyć długo trzymać nad płomieniem świeczki i to pod kątem około 45 stopni. Właściwie podpalone Palo Santo to takie, które złapie ogień, a nie zacznie się dymić. W momencie podpalenia należy dmuchnąć i zgasić ogień, a intensywnie wydobywający się z niego dym zwrócić w kierunku pomieszczeń lub osób, które chcemy oczyścić lub umieścić w naczyniu przeznaczonym do palenia tego rodzaju drewienek, aby powolutku uwalniały swój aromat. Należy pamiętać o tym, że tak dymiące się Palo Santo za jakiś czas samo zgaśnie - w takiej sytuacji można je ponownie podpalić, aby powtórzyć rytuał.