Kwiaty doniczkowe do domu - kwitnące, zielone czy egzotyczne? Rośliny oczyszczające powietrze

Podczas wybierania kwiatów do domu często kierujemy się jedynie wzrokiem. Jeśli roślina wpadła nam w oko, już jest nasza. Warto jednak zastanowić się głębiej nad ich wyborem. Dzięki temu, że rynek ten jest bogaty kwiaty doniczkowe do domu, mogą być nawet egzotyczne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kwiaty doniczkowe do domu często kupujemy pod wpływem impulsu. Rzadko dokładnie oglądając je przed zakupem, a warto o tym pamiętać. Cechy zdrowej rośliny, na które powinniśmy zwrócić uwagę to mocne, zdrowe liście o intensywnym kolorze. Łodygi rośliny powinny być mocne niezwiotczałe. Jeśli kupujemy roślinę kwitnącą, to powinna ona mieć dużo pąków kwiatowych, wtedy okres kwitnienia będzie dłuższy.

Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Kwiaty doniczkowe do domu, czyli rośliny oczyszczające powietrze

Jeśli w twoim domu przeszkadza ci zanieczyszczone powietrze i smog, możesz wykorzystać rośliny. Przedstawimy kilka gatunków, których wcale nie trzeba długo szukać, a mogą pomoc ci w tej nieczystej walne o dobre powietrze oto niektóre z nich:

  • Skrzydłokwiat: ta piękna roślina oczyszcza powietrze z różnego rodzaju lotnych związków organicznych, zwłaszcza benzenu i acetonu. 
  • Bluszcz pospolity: absorbuje ona formaldehyd, który uznawany jest za jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji zanieczyszczających powietrze, są one m.in. w spalinach samochodowych
  • Paprotka: podobnie jak bluszcz pospolity, pochłania znaczną część unoszącego się formaldehydu
  • Aloes: ze swoimi sztywnymi, zielonymi i ząbkowanymi na brzegach liśćmi to nie tylko roślina o właściwościach leczniczych, ale także ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu i benzenu

rośliny zielonerośliny zielone pixabay

Kwiaty doniczkowe kwitnące, czyli rośliny pokojowe

Od dawna wiadomo, że rośliny kwitnące w domu to przepiękna dekoracja mają one również dobroczynny wpływ na człowieka. Ponadto poprawiają powietrze domowe, a co za tym idzie jednocześnie, uspokajają nerwy i koją oczy. Oto kilka ciekawych propozycji roślin kwitnących do domu:

  • Storczyk - szacuje się, że rodzina bylin obejmuje około 40 tys. gatunków. Storczyki, bo tak popularnie określane są rośliny z rodziny Orchidei, to niewątpliwie jedne z najokazalej kwitnących roślin w uprawach domowych
  • Grudnik -  pochodzi z lasów tropikalnych, dzięki temu roślina kwitnie w czasie zimy, czyli brazylijskiej wiosny
  • Anturium - zachwyca egzotycznymi kwiatami i pięknymi liśćmi

grudnikgrudnik pixabay

Kwiaty egzotyczne, czyli rośliny owadożerne

Rośliny owadożerne wabią zwierzęta, głównie owady, aby je złapać i strawić. Posiadając taką roślinę w domu, na pewno zachwycimy gości. Każda z nich poluje na zdobycz na swój sposób. Istnieje ponad 630 różnych roślin owadożernych, a niektóre z nich są bardzo popularne w naszych domach:

  • muchołówka
  • dzbanecznik
  • rosiczka

muchołówkamuchołówka pixabay

Więcej o: