Tani trik za kilka złotych, dzięki któremu w domu będzie cieplej, a ty zaoszczędzisz na rachunkach

Ceny drastycznie poszły w górę. Więcej musimy zapłacić za jedzenie, paliwo, prąd i ogrzewanie. Istnieją jednak sztuczki i triki, dzięki którym możesz sporo zaoszczędzić właśnie na ogrzewaniu. Jak to zrobić? Zobaczcie sami!

Więcej przydatnych trików znajdziecie na Gazeta.pl

Rachunki za ogrzewanie mogą przyprawić o ból głowy. Istnieją jednak proste sposoby na to, by w mieszkaniu było cieplej, a tym samym możemy sporo zaoszczędzić. Grzejniki zwykle umieszczone są na ścianach zewnętrznych i pod oknami. Zgodnie z zasadą najlepiej sprawdzają się one właśnie tam, gdzie występują największe straty ciepła. Uciekające ciepło przez ściany warto jednak ograniczyć. 

Zobacz wideo

Dzięki folii aluminiowej w mieszkaniu będzie cieplej

Trik, który wam przedstawimy, jest banalnie prosty, ale również bardzo skuteczny. Owiń tekturę folią aluminiową bardzo dokładnie. Do tej sztuczki zdecydowanie lepiej sprawdzi się grubsza folia, która jest bardziej wytrzymała. Stworzony przez nas "ekran" ograniczy pochłanianie energii cieplnej przez ściany. Tym samym zmniejszymy zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. 

Oczywiście w sklepach budowlanych są specjalne ekrany zagrzejnikowe, jednak zwykle trzeba je przytwierdzić do ściany i kosztują kilkadziesiąt złotych. Te zrobione przez nas nie tylko są tańsze, ale również możemy do ich stworzenia wykorzystać kartony, które pewnie wyrzucilibyśmy na śmietnik, a tak dajemy im drugie życie. 

Zmień tryb w oknie z letniego na zimowy 

Kolejnym sprytnym i banalnym trikiem jest zmiana trybu w oknie. Pewnie zastanawiacie się, co to w ogóle jest i czy wasze okna posiadają coś takiego. Praktycznie wszystkie plastikowe okna posiadają taką funkcję. Została ona stworzona po to, by dostosować się do temperatury. Latem okna przepuszczają więcej powietrza, a zimą mniej. Jeśli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu i ocieplić mieszkanie pamiętaj o zmianie trybu w oknach. A jak to zrobić?

Aby zmienić tryb okna na zimowy i je uszczelnić, wystarczy standardowy klucz typu imbus o średnicy 4 mm, który możecie kupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi, ale prawdopodobnie większość z was ma go w swoim domu. Zacznij od otwarcia okna. W jego dolnej części znajdziesz otwór. Włóż do niego klucz i przekręć w prawo, tak, aby dłuższa część klucza znalazła się po prawej stronie. I już. Tyle wystarczy, żeby zmienić tryb z letniego na zimowy i uszczelnić okno o około 1,5 mm. 

Najlepiej zmianę trybu z letniego na zimowy jest zrobić jesienią, zatem teraz jest idealny moment na to. 

Więcej o: