Łaźnia parowa to pomieszczenie, które jest wykorzystywane od lat do relaksu, ale też poprawy zdrowia. Czy da się zrobić łaźnię parową w swoim domu? Jakie są korzyści i zasady korzystania z łaźni parowej?
Każdy, kto kiedykolwiek miał sposobność korzystania z łaźni parowej, zdaje sobie sprawę z tego, że jest to pomieszczenie, w którym z założenia panuje 100 proc. wilgotność, natomiast temperatura utrzymuje się na poziomie 45-55 stopni. Całe pomieszczenie wykonane jest z płytek ceramicznych, szklanych lub ze sztucznego tworzywa, a generator parowy - umieszczony na zewnątrz izby, ogrzewa wodę i wdmuchuje parę do wewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu wewnątrz panuje stały i odpowiedni poziom wilgotności.
Słysząc słowo łaźnia czy częściej sauna, niewątpliwie kojarzy się nam to pomieszczenie z relaksem i korzystnym wpływem na nasze ciało oraz zdrowie. Czy faktycznie tak jest? Co zatem daje korzystanie z łaźni parowej? Zobaczmy:
Przeczytaj więcej podobnych informacji o urodzie na stronie głównej Gazeta.pl.
Korzystanie z sauny parowej to, zdawałoby się, mało skomplikowany zabieg. Warto jednak mieć na uwadze kilka zasad, aby móc wynieść z tego rodzaju praktyki jak najwięcej korzyści. Jak zatem korzystać z łaźni parowej?
Regularne korzystanie z łaźni parowej to przede wszystkim doskonały sposób na zrelaksowanie się po całym dniu intensywnej pracy, silnego stresu czy wysiłku fizycznym. Wpływa bowiem nie tylko na nasze samopoczucie, lecz także pozytywnie wpływa na nasze ciało. Wybierając się jednak do sauny niejednokrotnie zastanawiamy się, jak powinniśmy się ubrać? Odpowiedni będzie kostium kąpielowy, otulenie ciała w ręcznik czy może wizyta toples?
Okazuje się, że w przypadku korzystania z łaźni parowej najlepiej wybrać ten ostatni wariant - nago, bez butów i biżuterii to optymalne rozwiązanie. Oczywiście należy również zabrać ze sobą ręcznik, który posłuży nam za siedzisko - w trakcie pobytu wewnątrz pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że przed wizytą w łaźni należy dokładnie umyć ciało i wytrzeć je do sucha.
Łaźnia parowa i regularne korzystanie z jej uroków to niewątpliwe atuty dla zdrowia naszego ciała, jak i ducha. Najłatwiej móc zaglądać do sauny, jeżeli znajduje się ona w bezpośrednim zasięgu, dlatego warto posiadać ją w domu, czy nawet w mieszkaniu. Okazuje się, że budowa tego rodzaju łaźni nie jest na tyle skomplikowanym zabiegiem, aby nie dało się stworzyć przestrzeni spa we własnych "czterech ścianach". Warto jednak tę inwestycję przemyśleć i zdecydować o niej na etapie budowy domu lub zakupu mieszkania - wówczas dużo łatwiej zaplanować organizację działań. O czym zatem warto pamiętać, planując budowę domowego SPA w postaci łaźni parowej?