Łaźnia parowa - czym jest, jakie daje korzyści i jak wykonać ją w domu?

Łaźnia parowa to pomieszczenie, z którego korzystanie pozwala nam nie tylko się zrelaksować, lecz także wpłynąć korzystanie na nasze zdrowie i kondycję naszej skóry. Jak korzystać z łaźni parowej, jak się ubrać odwiedzając ją i w jaki sposób samodzielnie wykonać ją w domu? Podpowiadamy.

Łaźnia parowa to pomieszczenie, które jest wykorzystywane od lat do relaksu, ale też poprawy zdrowia. Czy da się zrobić łaźnię parową w swoim domu? Jakie są korzyści i zasady korzystania z łaźni parowej?

Zobacz wideo Jak dbać o skórę i włosy jesienią? Podpowiada nasza makijażystka

Co to jest łaźnia parowa?

Każdy, kto kiedykolwiek miał sposobność korzystania z łaźni parowej, zdaje sobie sprawę z tego, że jest to pomieszczenie, w którym z założenia panuje 100 proc. wilgotność, natomiast temperatura utrzymuje się na poziomie 45-55 stopni. Całe pomieszczenie wykonane jest z płytek ceramicznych, szklanych lub ze sztucznego tworzywa, a generator parowy - umieszczony na zewnątrz izby, ogrzewa wodę i wdmuchuje parę do wewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu wewnątrz panuje stały i odpowiedni poziom wilgotności. 

Łaźnia parowa - co daje?

Słysząc słowo łaźnia czy częściej sauna, niewątpliwie kojarzy się nam to pomieszczenie z relaksem i korzystnym wpływem na nasze ciało oraz zdrowie. Czy faktycznie tak jest? Co zatem daje korzystanie z łaźni parowej? Zobaczmy:

  • usprawnia krążenie krwi w organizmie i wzmacnia serce oraz odporność,
  • skutecznie oczyszcza organizm z toksyn i poprawia przemianę materii,
  • zwiększa wydolność organizmu i korzystnie wpływa na jego hartowanie,
  • pomaga oczyścić drogi oddechowe i zatoki, dlatego jest szczególnie polecana osobom z problemami oddechowymi, astmą czy alergią,
  • daje uczucie regeneracji, odprężenia,
  • dodaje jędrności i wygładza ciało,
  • wspomaga leczenie infekcji, stanów zapalnych oraz dolegliwości związanych ze stawami, a także problemów skórnych.

Przeczytaj więcej podobnych informacji o urodzie na stronie głównej Gazeta.pl.

Łaźnia parowa - jak korzystać?

Korzystanie z sauny parowej to, zdawałoby się, mało skomplikowany zabieg. Warto jednak mieć na uwadze kilka zasad, aby móc wynieść z tego rodzaju praktyki jak najwięcej korzyści. Jak zatem korzystać z łaźni parowej?

  1. Najlepiej wieczorem, bowiem po zakończeniu rytuału wskazane jest unikanie wysiłku fizycznego.
  2. Co najmniej na dwie godziny po posiłku, lecz nie na pusty żołądek ani pod wpływem alkoholu.
  3. Prawidłowo wykonany cykl korzystania z sauny parowej składa się z dwóch-trzech etapów naprzemiennego ogrzania organizmu w pomieszczeniu sauny (nie dłuższego niż 10 minut) i schładzania ciała pod prysznicem.
  4. Po zakończonym seansie należy obmyć ciało wodą, jednak bez dodatku mydła czy żelu pod prysznic i odpocząć min. 15 minut, najlepiej w pozycji leżącej.
  5. Najlepsze efekty korzystania z łaźni parowej możliwe są podczas regularnych wizyt w tym miejscu - zaleca się odwiedzanie sauny dwa-trzy razy w tygodniu.

Łaźnia parowa - jak się ubrać?

Regularne korzystanie z łaźni parowej to przede wszystkim doskonały sposób na zrelaksowanie się po całym dniu intensywnej pracy, silnego stresu czy wysiłku fizycznym. Wpływa bowiem nie tylko na nasze samopoczucie, lecz także pozytywnie wpływa na nasze ciało. Wybierając się jednak do sauny niejednokrotnie zastanawiamy się, jak powinniśmy się ubrać? Odpowiedni będzie kostium kąpielowy, otulenie ciała w ręcznik czy może wizyta toples?

Okazuje się, że w przypadku korzystania z łaźni parowej najlepiej wybrać ten ostatni wariant - nago, bez butów i biżuterii to optymalne rozwiązanie. Oczywiście należy również zabrać ze sobą ręcznik, który posłuży nam za siedzisko - w trakcie pobytu wewnątrz pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że przed wizytą w łaźni należy dokładnie umyć ciało i wytrzeć je do sucha. 

Łaźnia parowa - jak zbudować?

Łaźnia parowa i regularne korzystanie z jej uroków to niewątpliwe atuty dla zdrowia naszego ciała, jak i ducha. Najłatwiej móc zaglądać do sauny, jeżeli znajduje się ona w bezpośrednim zasięgu, dlatego warto posiadać ją w domu, czy nawet w mieszkaniu. Okazuje się, że budowa tego rodzaju łaźni nie jest na tyle skomplikowanym zabiegiem, aby nie dało się stworzyć przestrzeni spa we własnych "czterech ścianach". Warto jednak tę inwestycję przemyśleć i zdecydować o niej na etapie budowy domu lub zakupu mieszkania - wówczas dużo łatwiej zaplanować organizację działań. O czym zatem warto pamiętać, planując budowę domowego SPA w postaci łaźni parowej?

  • z jakiej konstrukcji będziemy korzystali - mamy do wyboru konstrukcję lekką: sufity, gotowe ściany, sufity i podłoże z lekkich, wysokiej jakości materiałów oraz konstrukcję ciężką: czyli murowaną lub wykonaną z wodoodpornych tworzyw, np. ceramicznych, szklanych lub kamiennych.
  • dostępne, gotowe kabiny do montowania w pomieszczeniach wewnętrznych są w stanie pomieścić sześć osób, a ich wysokość oscyluje między 205 a 224 cm i zazwyczaj zajmują powierzchnię ok. dwóch metrów kwadratowych.
  • pomieszczenie, w jakim powstanie łaźnia, powinno być wyposażone w: dobrą wentylację, przyłącze do instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz zasilanie elektryczne, a także bliskość prysznica i miejsca do odpoczynku.
  • generator pary umieszczamy na zewnątrz SPA, a samo urządzenie powinno być wyposażone w: system automatycznej pracy oraz program płuczący, lecz przede wszystkim powinien posiadać zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz przepaleniem grzałek.
  • warto również pamiętać o kosztach wybudowania łaźni parowej - dlatego chcąc skusić się na domowe SPA, należy liczyć się ze zgromadzeniem funduszy od ośmiu tysięcy złotych w górę - w zależności od wielkości konstrukcji i jej rodzaju.
Więcej o: