Jak ustawić okna w tryb zimowy? Te sprytne sposoby pozwolą zaoszczędzić pieniądze

Zima w Polsce trwa długo, a rachunki za ogrzewanie nieustannie rosną. W jaki sposób zapewnić sobie ciepło w domu i jednocześnie zaoszczędzić trochę gotówki? Okazuje się, że odpowiedzią na wiele problemów będzie sprytne przestawnie okien w tryb zimowy. Wyjaśniamy, na czym on polega i jak to zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Początek okresu grzewczego dla wielu osób wiąże się z nieustannym stresem. Zastanawiamy się, jak dobrze ogrzać dom czy mieszkanie i przy okazji nie zbankrutować. Niestety, najwięcej ciepła ucieka przez nieszczelne okna. Na szczęście wiele modeli okien PCV można wyregulować w taki sposób, aby latem przepuszczały więcej powietrza, a zimą gwarantowały skuteczną izolację. Jak to zrobić? Oto kilka porad, jak przygotować okna na zimę.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Dopasowanie szczelności okna, czyli regulacja mimośrodowa

Zmiana temperatury w ciągu roku może prowadzić do stopniowego rozszczelnienia okien. Latem tworzywo PCV rozszerza się pod wpływem ciepła, a zimą kurczy. Na szczęście docisk skrzydła do ramy okiennej możemy samodzielnie regulować, sterując szczelnością okien. Można to zrobić za pomocą rolki regulującej, która zwykle występuje w formie bolca, po zewnętrznej stronie ramy. Wystarczy użyć do tego specjalnego klucza, imbusa albo śrubokrętu (w zależności od modelu okna: krzyżaka lub torksa). W trybie letnim docisk skrzydła do ramy okiennej powinien być słabszy, aby przepuszczać powietrze i chłodzić mieszkanie. W okresie zimowym silniejszy, żeby chłodne powietrze nie przenikało do wnętrza i tym samym nie ziębiło ogrzewanych wielkim kosztem pomieszczeń.

Nawiewniki okienne – alternatywa dla samodzielnego dopasowywania szczelności

Jeżeli nie mamy ochoty sami bawić się w regulację szczelności okien, możemy zainstalować nawiewniki okienne. Nawiewniki zapewniają stały napływ świeżego powietrza, poprawiając cyrkulację w domu. Mogą być regulowane ręcznie lub działać automatycznie. Za pomocą nawiewników również można ograniczyć napływanie zimnego powietrza z zewnątrz, a nawet zainwestować w model z systemem ogrzewania lub specjalnym filtrem, który dodatkowo je oczyszcza. Ta ostatnia funkcja przydaje się w walce ze smogiem.

Okna dobrze przygotowane na zimę oszczędzają energię i pieniądze

Uszczelnione okna zapobiegają wychładzaniu się pomieszczeń, których ogrzanie kosztuje w zimie niemałe pieniądze. Gdy ciepło nie ucieka na zewnątrz, oszczędzamy sporo energii, a tym samym odczuwalnie zmniejszamy koszty ogrzewania. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ustawieniem szczelności okien, ponieważ całkowity brak cyrkulacji powietrza jest szkodliwy dla zdrowia. Nawet w okresie zimowym trzeba wietrzyć mieszkanie przynajmniej przez 15 minut dziennie, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, wirusów i bakterii, a przede wszystkim – wilgoci. Ciepłe i wilgotne mieszkanie stwarza idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów.

Więcej o: