27 grudnia to nowe święto państwowe. Czy to oznacza dodatkowe dni wolne w grudniu?

To właśnie Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będziemy od tego roku obchodzić 27 grudnia. Święto zostało zainicjowane przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Czy nowe święto będzie oznaczało dłuższy wypoczynek w grudniu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Incydent na Marszu Niepodległości. Mężczyźnie zniszczono transparent

Zbliżający się okres świąteczny to dla wielu okazja do chwili wytchnienia od zawodowych obowiązków. Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia są bowiem oczywiście dniami wolnymi od pracy. W tym roku będziemy obchodzić jednak jeszcze jedno nowe święto 27 grudnia, a mianowicie rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

BTired,Mother,With,Upset,Baby,Suffering,With,Post,Natal,Depression.Wielu rodziców jest zaskoczonych, że to już. Dziecko zmienia się nie do poznania

Od tego roku 27 grudnia to oficjalne nowe święto państwowe 

Inicjatywę ustawodawczą prezydent Andrzej Duda podjął w związku z powracającymi głosami mieszkańców oraz samorządowców z Wielkopolski, którzy chcieli uczcić pamięć powstańców. W dniu 27 grudnia 1918 roku wybuchło w Poznaniu powstanie. Miało ono na celu przejęcie we władanie terenu Wielkopolski, które pozostawało pod zaborem pruskim. W styczniu udało się przejąć stolicę regionu, a niemal cała Wielkopolska wróciła pod władanie Polski już w czerwcu 1919 roku na mocy traktatu wersalskiego. 

Chcesz rozliczyć PIT-36 lub PIT-36L? Jeszcze trochę poczekasz (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury bez podatku 2022. Kogo czeka mniejszy PIT?

Czy nowe święto oznacza dodatkowe dni wolne od pracy? 

Pod projektem ustawy zagłosowało 99 senatorów, co oznacza, że już od tego roku będzie obowiązywać nowe święto państwowe. Według założeń inicjatorów akcji, czyli Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakładów Kórnickich, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, 27 grudnia ma być dniem pracującym.

Wolne dni w grudniu 2021. Jak długi czeka nas wypoczynek?

W związku z tym liczba dni ustawowo wolnych od pracy w grudniu nie ulega zmianom. Wolne będzie przysługiwało nam 25 i 26 grudnia. Jednak ze względu na to, że pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w sobotę, to pracodawca ma obowiązek z tego tytułu wyznaczenia nam dodatkowego dnia wolnego. 

Więcej o: