Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zbliżający się okres świąteczny to dla wielu okazja do chwili wytchnienia od zawodowych obowiązków. Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia są bowiem oczywiście dniami wolnymi od pracy. W tym roku będziemy obchodzić jednak jeszcze jedno nowe święto 27 grudnia, a mianowicie rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Inicjatywę ustawodawczą prezydent Andrzej Duda podjął w związku z powracającymi głosami mieszkańców oraz samorządowców z Wielkopolski, którzy chcieli uczcić pamięć powstańców. W dniu 27 grudnia 1918 roku wybuchło w Poznaniu powstanie. Miało ono na celu przejęcie we władanie terenu Wielkopolski, które pozostawało pod zaborem pruskim. W styczniu udało się przejąć stolicę regionu, a niemal cała Wielkopolska wróciła pod władanie Polski już w czerwcu 1919 roku na mocy traktatu wersalskiego.
Pod projektem ustawy zagłosowało 99 senatorów, co oznacza, że już od tego roku będzie obowiązywać nowe święto państwowe. Według założeń inicjatorów akcji, czyli Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakładów Kórnickich, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, 27 grudnia ma być dniem pracującym.
W związku z tym liczba dni ustawowo wolnych od pracy w grudniu nie ulega zmianom. Wolne będzie przysługiwało nam 25 i 26 grudnia. Jednak ze względu na to, że pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w sobotę, to pracodawca ma obowiązek z tego tytułu wyznaczenia nam dodatkowego dnia wolnego.