Najdłuższe zaćmienie Księżyca w ostatnim tysiącleciu w piątek 19 listopada 2021. O której godzinie?

Już dzisiaj będzie miało miejsce najdłuższe półcieniowe zaćmienie Księżyca od prawie sześciu stuleci. Nie wszyscy będą mieli jednak okazję na podziwianie tego niezwykłego spektaklu. O której godzinie można obejrzeć najdłuższe zaćmienie Księżyca w Polsce?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tak w przyspieszeniu wyglądało zaćmienie słońca z 10 czerwca

To już dzisiaj mamy możliwość obserwacji zaćmienia Księżyca. W ostatnim tysiącleciu jest to jedno z najdłuższych tego typu zjawisk. Potrwa ono łącznie około sześciu godzin. Nie w każdym miejscu w Polsce będziemy mogli jednak je podziwiać. 

Jak oglądać zaćmienie Księżyca? Nie potrzebujemy sprzętu

W przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, oglądanie zaćmienia Księżyca nie wymaga od nas przygotowania specjalnych okularów. Jeśli chcemy dostrzec więcej szczegółów możemy mieć przy sobie lornetkę, jednak tak naprawdę wystarczy po prostu wyjść z domu i obserwować niebo. 

O której godzinie nastąpi zaćmienie Księżyca? Łącznie potrwa około sześciu godzin

Zaćmienie Księżyca możemy podzielić na fazy. Półcieniowe zaćmienie rozpoczęło się już o godzinie 7:02. Jednak najwięcej tarczy Srebrnego Globu zostało zasłonięte o 10:02. Częściowe zaćmienie możemy obserwować do 11:47, aczkolwiek całe zjawisko zakończy się o godzinie 13:03. Jest to tym samym najdłuższe częściowe zaćmienie tego stulecia i jednocześnie najdłuższe od 580 lat.

Czy w Polsce będziemy mogli podziwiać zaćmienie Księżyca?

Najlepsza widoczność zjawiska będzie miała miejsce w Ameryce Północnej, ale mieszkańcy Polinezji, Azji, Ameryki Południowej czy Australii również będą mieli wspaniałe widowisko. W części regionów najprawdopodobniej Księżyc będzie mielił się efektownymi odcieniami czerwieni. W Polsce możemy mieć szansę na zaobserwowanie zjawiska w początkowej jego fazie. Więcej szczęścia mogą mieć szczególnie mieszańcy zachodnich regionów polskich. 

Więcej o: