Emeryci składają wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Ma to jednak sens tylko w konkretnych przypadkach. W związku z pandemią COVID-19 zmianom uległy tablice średniego dalszego trwania życia, a to oznacza że niektórzy seniorzy mogą otrzymać wyższe emerytury. Niestety, nie wystarczy osiągnąć wieku emerytalnego, aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Co gwarantuje podwyżkę?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury może w teorii każdy senior, jednak większość wniosków zostanie od razu odrzuconych. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia sporządzane przez GUS obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022. Ponowne przeliczenie emerytury jest brane pod uwagę tylko jeśli wniosek złożą osoby, które właśnie osiągnęły wiek emerytalny lub osiągnęły go już wcześniej, ale do tej pory wciąż pozostawały w zatrudnieniu. Oznacza to, że podwyżki emerytur mogą czekać tylko na "nowych" emerytów. Jeśli pobierasz świadczenie od lat, nie otrzymasz podwyżki.
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć osobiście, lub za pośrednictwem PUE ZUS. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej i można go pobrać, a także uzupełnić drogą elektroniczną. Złożenie wniosku w najbliższej placówce ZUS nie jest konieczne.
ZUS jak najbardziej może odrzucić wniosek zaraz po jego złożeniu. To dlatego, że emeryt może nie spełnić określonych warunków. W takiej sytuacji może przeliczyć emeryturę samodzielnie za pomocą kalkulatorów dostępnych online. Aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie, emeryt musi osiągnąć wiek emerytalny, a przy tym wciąż pozostawać na zatrudnieniu i wciąż odprowadzać składki.