Kwiat na Boże Narodzenie. Jakie rośliny kwitnące wybrać na Święta?

Kwiat na Boże Narodzenie może wprowadzić do naszego domu jakże ulotny, ale cenny nastrój bożonarodzeniowy. Niektóre gatunki właśnie zimą prezentują się szczególnie okazale. Oto kilka ciekawych przykładów.

Kwiaty na Boże Narodzenie - prawdziwy świąteczny klasyk

Jakie kwiaty na Boże Narodzenie warto wybrać po to, by w ciekawy sposób ozdobiły wnętrze naszego domu? Podstawowym wyborem jest w tym przypadku poinsecja. Na tę roślinę warto jednak zwrócić uwagę. Przede wszystkim powinni uważać wszyscy miłośnicy zwierząt domowych, w szczególności zaś psów i kotów. Zawarte w niej substancje mogą być groźne dla naszych ukochanych pupili. Sami również umyjmy ręce po kontakcie z rośliną.  

To zaraz po choince najważniejsza roślina grudnia. Gwiazdę betlejemską pokochaliśmy za bardzo intensywną czerwieńTo zaraz po choince najważniejsza roślina grudnia. Gwiazdę betlejemską pokochaliśmy za bardzo intensywną czerwień Annie Spratt/unsplash.com

Charakterystyczne dla poinsecji są małe kwiaty i czerwone lub zbliżone do czerwieni przykwiatki o niezwykle ozdobnym wyglądzie. Wilgoć, dostęp do światła i bogate nawożenie mogą wydłużyć czas kwitnienia popularnej ''gwiazdy betlejemskiej'', niekiedy udaje się nawet ponownie zmusić ją do kwitnienia. 

Grudnik nie wymaga częstego podlewania. Zdjęcie ilustracyjne Rośliny na Boże Narodzenie - dzięki nim poczujesz świąteczny klimat

Jakie kwiaty na Boże Narodzenie? Schlumbergera, czyli zygokaktus

Jakie kwiaty na Boże Narodzenie warto wybrać poza poinsecją? Schlumbergera będzie pomysłem godnym rozważenia. Co przemawia za jej wyborem? Przede wszystkim bardzo cenione są jej barwne kwiaty, których pojawienie się przypada właśnie na grudzień. Płatki mogą mieć bardzo różny kolor - od bieli, przez róż, czerwień, aż po bordowy. W przypadku tej atrakcyjnej rośliny powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego poziomu wilgotności i temperatury poniżej 20 stopni C. Wyższe mogą przyczyniać się do zrzucania pąków.    

Grudnik jest rośliną łatwą w uprawie. Zdjęcie ilustracyjneGrudnik jest rośliną łatwą w uprawie. Zdjęcie ilustracyjne Natalia Sidorova/shutterstock.com

Kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie - cyklamen perski

Cyklamen perski niekoniecznie bywa postrzegany jako jeden z kwiatów doniczkowych na Boże Narodzenie, ale aż grzech nie wykorzystać w świątecznych dekoracjach tej atrakcyjnie prezentującej się rośliny. Okazałe kwiaty porównuje się do motyli. Przybierają barwę od białej, przez różową, po bordową. Niekiedy cenione są też liście o ciekawie postrzępionych brzegach. Cyklamen kwitnie długo, trzeba mu dostarczyć sporo światła, wody i najlepiej także temperaturę pomiędzy od 15 do 18 stopni C. 

Cyklamen perski. Zdjęcie ilustracyjneCyklamen perski. Zdjęcie ilustracyjne s74/shutterstock.com

Kwiaty kwitnące na Boże Narodzenie: azalie doniczkowe

Jeśli chodzi o kwiaty kwitnące na Boże Narodzenie, to z pewnością warto zwrócić uwagę na pięknie kwitnące azalie. Mogą mieć bardzo różne kolory i nadają się do formowania poprzez odpowiednie przycinanie. Przypominają miniaturowe drzewka. Można traktować je jako jednoroczne lub odpowiednio się nimi zająć po to, żeby można było cieszyć się nimi dłużej. Wymagają one przy tym sporo wody i światła. Temperatura wewnątrz pomieszczenia z azaliami nie powinna przekraczać 18 stopni C. 

Kwiaty doniczkowe do domu - jednym z ich przedstawicieli jest azalia. Zdjęcie ilustracyjne, Laboko/shutterstock.comKwiaty doniczkowe do domu - jednym z ich przedstawicieli jest azalia. Zdjęcie ilustracyjne, Laboko/shutterstock.com Kwiaty doniczkowe do domu - jednym z ich przedstawicieli jest azalia. Zdjęcie ilustracyjne, Laboko/shutterstock.com

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Kwiaty do wazonu na Boże Narodzenie - które wybrać?

Kwiaty do wazonu na Boże Narodzenie mogą świetnie sprawdzić się przy dekoracji stołu świątecznego. Warto wybierać je pod kątem wystroju wnętrza i stołu. Popularne kolory to zawsze modna biel, ale też czerwień i złoto. Goździki, lilie lub róże powinny być więc dobierane w barwach dobrze łączących się z najpopularniejszymi trendami wnętrzarskimi.   

Jesienne rośliny, które warto wybrać. Zdjęcie ilustracyjne Jesienne rośliny, które warto wybrać. Propozycje na balkon i taras

Kwiaty cięte na Boże Narodzenie - jakie będą najlepsze?

Jakie kwiaty cięte na Boże Narodzenie? Bez wątpienia w domowych i przydomowych dekoracjach nie może zabraknąć ostrokrzewu. Wiecznie zielone gałązki i jaskrawo czerwone owoce to prawdziwy atrybut Bożego Narodzenia w krajach anglosaskich. W naszym kraju częstą alternatywą dla ostrokrzewu bywa mahonia pospolita. Oczywiście jeśli chodzi to, jakie kwiaty cięte na Boże Narodzenie wybrać, z pewnością nie może zabraknąć jemioły. Roślina ta jest pasożytem niszczącym inne drzewa, ale w okresie świątecznym trudno o bardziej charakterystyczną świąteczną opcję.

Mahonia pospolita. Zdjęcie ilustracyjneMahonia pospolita. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Zobacz też: Irga - prosty w uprawie krzew, doskonale nadający się do ogrodu

Więcej o: