Dzień Misia 2021. Kiedy wypada? W Światowy Dzień Pluszowego Misia maskotki mają swoje święto

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka. Towarzysz zabaw, kumpel, powiernik sekretów. W każdej chwili można się do niego przytulić i powierzyć mu swoje smutki. Nic zatem dziwnego, że pluszowe misie doczekały się swojego własnego święta. W tym dniu warto powspominać maskotki z dzieciństwa, które tak wiernie nam służyły.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zabawki są tak stare jak cywilizacja człowieka. Dzieci przecież muszą czymś się bawić, to zjawisko niezmienne niemal od zarania dziejów – zabawki należą do równie powszechnych odkryć archeologicznych, jak potłuczone naczynia czy figurki wotywne. Jednak pluszowy miś to dość nowy przedmiot dziecięcych marzeń. Pierwszy taki niedźwiadek został uszyty zaledwie sto lat temu i błyskawicznie zyskał wielką popularność. Co roku 25 listopada – czyli w rocznicę powstania pierwszej maskotki – obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Zobacz wideo Co oznacza pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka?

Niedźwiadek Teodora Roosvelta, czyli skąd się wzięły pluszowe misie?

Cała historia zaczęła się od polowania, na które wybrał się prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wraz z towarzyszami w 1902 roku. Niestety, nie miał szczęścia. W rozległych lasach Missisipi nie udało mu się ustrzelić ani jednego niedźwiedzia. Innym myśliwym dopisywało powodzenie, prezydentowi nie. Do akcji wkroczyli przyjaciele wodza, którzy zorganizowali nagonkę na małego niedźwiadka, a w końcu pojmali go, spętali i przywiązali do drzewa. Dopiero wtedy wezwano Roosvelta, aby oddał śmiertelny strzał. Prezydent jednak zlitował się nad zwierzęciem, uznając, że zabicie związanego misia byłoby niesportowe.

Wydarzenie na polowaniu stało się ogólnonarodową sensacją w USA. Rozpisywano się o nim w artykułach i publikowano tematyczne komiksy w gazetach. Historia prezydenta i misia natchnęła w końcu właściciela niewielkiego sklepu z zabawkami, Morrisa Michtoma, który następnie zaprojektował pierwszego pluszowego misia. Nazwał go Teddy’s Bear, czyli miś Teddy’ego. W języku angielskim zabawka do tej pory nosi właśnie taką nazwę.

Pluszowy miś – przedmiot pożądania. Największy hit sprzedażowy branży zabawkowej

Reszta jest już historią. Wkrótce każde dziecko w USA, a później także na świecie, chciało mieć pluszowego misia. Zdobywały serca dzieci uroczym wyglądem i wykonaniem z miękkich materiałów – dzięki temu do misia można było się swobodnie przytulać, ściskać i wszędzie za sobą zabrać. Mimo że w ciągu niemal stu dwudziestu lat, które upłynęły od tamtych wydarzeń, wymyślono wiele nowych zabawek, pluszowe misie wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci. Nie zdołały ich zdetronizować nawet gry komputerowe czy elektroniczne gadżety.

Światowy Dzień Pluszowego Misia: 25 listopada maskotki obchodzą swoje wielkie święto

Dzień Pluszowego Misia wypada co roku 25 listopada. Jest świętowany hucznie we wszystkich żłobkach i przedszkolach, a czasami nawet w niższych klasach szkoły podstawowej. Z tej okazji organizowane są liczne gry i zabawy, a dzieci mogą przynieść ze sobą ulubione maskotki. Wiele szkół organizuje konkursy plastyczne związane z misiami, w bibliotekach organizowane są czytania książek dla dzieci, których bohaterami są właśnie małe niedźwiadki. Jest to urocze i bardzo pozytywne święto, które cieszy nie tylko najmłodszych. Również rodzice mogą dzięki niemu nawiązać kontakt ze swoim wewnętrznym dzieckiem i z sentymentem powspominać własne ulubione przytulanki z dzieciństwa.

Więcej o: