Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury jest możliwy. Kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad są tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. Mają wpływ na ewentualną podwyżkę świadczeń, jednak mają zastosowanie tylko do części z nich. Nie każdy może złożyć wniosek. Jednym z warunków jest wiek emerytalny i to, jak długo dany emeryt pobiera świadczenia. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wniosek w teorii złożyć może każdy emeryt, ale nie każdy wniosek zostanie przyjęty w urzędzie. Liczą się bowiem tylko wnioski "najnowszych emerytów", którzy zostali świadczeniobiorcami w 2021 roku. Dzieje się tak dlatego, że tylko ich emerytura mogła ulec zmianie w związku z najnowszymi tablicami GUS średniego dalszego trwania życia. Emeryci, którzy pobierają emeryturę od lat, nie dostaną podwyżki.
W związku z informacjami o możliwej podwyżce świadczeń, do urzędu ZUS wpływają wnioski od osób, które nie kwalifikują się do ponownego przeliczenia emerytur. Są to:
Aby złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie gov.pl. Wydrukowany wniosek można dostarczyć do urzędu, lub wysłać go drogą internetową. Każdy obywatel ma prawo do przeliczenia emerytury, ale nie zawsze ma to sens. Zgodnie z Art 26c. czytamy:
Po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat przez osobę, która pobierała okresową emeryturę kapitałową do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku, emeryturę z Funduszu oblicza się ponownie z urzędu na zasadach określonych w art. 26, z tym że do obliczenia emerytury przyjmuje się średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku 65 lat, obowiązujące w dacie osiągnięcia tego wieku.