Nie każdy może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Te osoby nic nie zyskają

Emeryci liczą na podwyżkę emerytur. Jedną z opcji, aby ją otrzymać może być ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Niestety, nie każdy wniosek zostanie przyjęty. Obowiązują określone warunki. Komu opłaca się ponowne przeliczenie emerytury?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury jest możliwy. Kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad są tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. Mają wpływ na ewentualną podwyżkę świadczeń, jednak mają zastosowanie tylko do części z nich. Nie każdy może złożyć wniosek. Jednym z warunków jest wiek emerytalny i to, jak długo dany emeryt pobiera świadczenia. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia ofe?

Wniosek w teorii złożyć może każdy emeryt, ale nie każdy wniosek zostanie przyjęty w urzędzie. Liczą się bowiem tylko wnioski "najnowszych emerytów", którzy zostali świadczeniobiorcami w 2021 roku. Dzieje się tak dlatego, że tylko ich emerytura mogła ulec zmianie w związku z najnowszymi tablicami GUS średniego dalszego trwania życia. Emeryci, którzy pobierają emeryturę od lat, nie dostaną podwyżki.

Kto otrzyma odmowę? Dla tych osób ponowne przeliczenie emerytury nie ma sensu

W związku z informacjami o możliwej podwyżce świadczeń, do urzędu ZUS wpływają wnioski od osób, które nie kwalifikują się do ponownego przeliczenia emerytur. Są to:

  • niepracujący emeryci z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujące osoby, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.) - to oznacza, że już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia?

Aby złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie gov.pl. Wydrukowany wniosek można dostarczyć do urzędu, lub wysłać go drogą internetową. Każdy obywatel ma prawo do przeliczenia emerytury, ale nie zawsze ma to sens. Zgodnie z Art 26c. czytamy:

Po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat przez osobę, która pobierała okresową emeryturę kapitałową do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku, emeryturę z Funduszu oblicza się ponownie z urzędu na zasadach określonych w art. 26, z tym że do obliczenia emerytury przyjmuje się średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku 65 lat, obowiązujące w dacie osiągnięcia tego wieku.
Więcej o: