Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Szlachetna Paczka należy do jednej z najbardziej rozpoznawalnych akcji charytatywnych w Polsce. Program społeczny wystartował w 2001 roku i od tamtej pory nieprzerwanie niesie pomoc najbiedniejszym, najbardziej potrzebującym rodzinom w kraju. Umożliwia to stała współpraca wolontariuszy z darczyńcami. Wolontariusze wyszukują rodziny znajdujące się w potrzebie, weryfikują je i następnie wprowadzają do specjalnie przygotowanej bazy. W kolejnej fazie wkraczają osoby dobrej woli, które przygotowują paczki z darami. Każdy może się zgłosić i pomóc w miarę swoich możliwości. Co więcej, Szlachetna Paczka działa nie tylko od święta, teraz można ją wspierać przez cały okrągły rok.
Rodziny nie mogą zgłosić się do Szlachetnej Paczki same. Musi je w tym wyręczyć instytucja lub inna zainteresowana ich losem osoba. Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, drugim – kontrolna wizyta wolontariusza, który przeprowadza wnikliwy wywiad środowiskowy. Dzięki skrupulatnej weryfikacji dary trafiają wyłącznie osób najbardziej potrzebujących, a ryzyko oszustwa zostaje zminimalizowane. Wywiad środowiskowy dotyczy:
Decyzję o włączeniu rodziny do programu podejmuje wolontariusz. Tak trafia ona do specjalnej bazy. Następnie każda rodzina przygotowuje listę potrzeb, wśród których wyróżnia trzy główne, które są dla niej najpilniejsze. Darczyńcy podczas wyboru rodziny powinni kierować się właśnie tymi potrzebami, które bezwzględnie należy spełnić. Być może z uwagi na sytuację zawodową lub osobiste kontakty niektóre prośby będzie łatwiej spełnić niż inne.
Na liście Szlachetnej Paczki znajdują się głównie rodziny wielodzietne, rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami lub ciężkimi chorobami, osoby starsze i samotne zagrożone ubóstwem, schorowane i znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Ich potrzeby często są związane z brakiem podstawowych artykułów niezbędnych do życia: żywności, środków czystości, środków higienicznych, podstawowych sprzętów domowych i mebli. Właśnie te rzeczy najczęściej znajdują się w przygotowywanych paczkach.
Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem pomocy jest zgłoszenie się do przygotowania paczki. Można to zrobić indywidualnie lub w grupie. Jednak osoby, które z różnych względów nie zdecydują się na przygotowanie paczki, mogą pomóc w inny sposób: