"Dzięki sparingom z silniejszymi kolegami masz dużo większe szanse obronić się w sytuacji zagrożenia"

Od kilku lat widać prawdziwy boom na sztuki walki. Choć coraz więcej kobiet, szukając sportu dla siebie, decyduje się właśnie na ten rodzaj aktywności fizycznej z nadzieją na zgubienie kilku kilogramów, to wiele z nich tłumaczy swoją decyzję także poczuciem większego bezpieczeństwa.

Więcej tematów o przemocy wśród kobiet znajdziesz na Gazeta.pl

Przemoc dotyka kobiety na całym świecie. Niezależnie od statusu społecznego, wykształcenia czy wyznania. I ma różne formy. Dlatego też w 1999 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 25 listopada Międzynarodowym Dniem na Rzecz Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Jako Gazeta.pl i Plotek.pl wspieramy tych, którzy potrzebują wsparcia, a także nagłaśniamy przypadki przemocy wobec kobiet. Jak co roku 25 listopada przypominamy o tym problemie i pokazujemy, jak różne może mieć oblicza.

Choć ten artykuł nie dotyczy bezpośrednio przemocy, to jednak jest z nią powiązany. Kobiety coraz częściej decydują się na zajęcia z samoobrony czy treningi sztuk walki, żeby w razie potrzeby czuć się bezpieczniej. Choć wielu kobietom te umiejętności mogą się nigdy nie przydać, świadomość, że w kryzysowej sytuacji potrafiłyby się obronić, jest dla nich niezwykle ważna. 

Zobacz wideo

"Na treningi namówiła mnie przyjaciółka, która była ofiarą przemocy"

Przyznanie się do tego, że jest się ofiarą przemocy, bywa bardzo trudne i wstydliwe. Czasem kobiety przez lata duszą to w sobie. Tak było w przypadku przyjaciółki naszej bohaterki Alicji, która opowiedziała nam, jak doszło do tego, że wspólnie poszły na trening kickboxingu. 

Kiedyś w rozmowie z moją bliską przyjaciółką wyczułam, że coś jest nie tak. Długo nie chciała mi powiedzieć, co się stało, ale ostatecznie wyznała, że jej partner kilkukrotnie ją uderzył. Niestety, jak to zwykle z ofiarami przemocy bywa, tłumaczyła go, nie chciała tej sytuacji nigdzie zgłosić, choć długo ją namawiałam. Minął jakiś czas, kiedy znów się spotkałyśmy. Coś się zmieniło. Widziałam, że moja przyjaciółka jest pewna siebie. Wtedy dowiedziałam się, że sytuacja z jej partnerem popchnęła ją do działania, choć nie było to zgłoszenie sprawy na policję. Zapisała się na zajęcia z kickboxingu i zaproponowała, żebyśmy razem trenowały.

Alicja na początku nie była przekonana do tego pomysłu, ale ostatecznie się zgodziła. Po kilku miesiącach treningów zauważyła zmianę również w swoim zachowaniu. - "Wracając wieczorem z pracy czy imprezy, czuję się pewniej, idąc ciemnymi uliczkami. Wiem, że to zasługa kickboxingu, który daje mi swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa".

Kobieta (zdj. ilustracyjne)Wstrząsające wyznania kobiet. "Kiedy był w pracy, zamykał mnie w domu bez kluczy"

"Do mojego gabinetu zgłaszają się kobiety, które chciałyby przepracować traumę związaną z przemocą"

Choć z pewnością znajdą się osoby przekonane, że aktów przemocy wobec kobiet wcale nie jest "dużo", to niestety statystki pokazują, że jest zupełnie inaczej. Tylko w 2020 roku liczba wypełnionych formularzy "Niebieskiej Karty" wyniosła prawie 73 tys., a liczba kobiet, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą, to prawie 63 tys. Pełen raport dostępny jest na stronie Statystyka.policja.pl

To pokazuje, jak ogromny to problem. Dobrze, kiedy kobiety szukają pomocy u specjalistów. 

Akt przemocy może być sytuacją traumatyzującą. Do mojego gabinetu zgłaszają się kobiety, które chciałyby przepracować traumę związaną z przemocą. Często takie kobiety doświadczają stresu pourazowego. Przemoc należy zgłosić policji. Jeżeli ktoś na nas napadł, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego. Dobrze, gdyby ktoś wtedy nas w tym wsparł, ponieważ same możemy być w szoku i nie zrobić tego w odpowiednim czasie.

- tłumaczy nam Zuzanna Butryn - psycholożka z ośrodka Sense w Warszawie. 

Zdaniem ekspertki sztuki walki mogą mieć korzystny wpływ na kobiety. - Jeżeli udział w zajęciach sztuk walki da nam poczucie bezpieczeństwa, to zawsze może to być działanie prewencyjne". Natomiast jeśli jesteśmy ofiarami przemocy domowej, powinniśmy udać się na terapię - zaznacza. 

Jeżeli przemoc dotyczy naszej sytuacji w domu, doświadczamy jej od strony partnera, ważne, aby pomóc sobie na przykład terapią i wyjść z przemocowego związku. Nie zawsze jest to proste, ale na pewno możliwe

- dodaje psycholożka Zuzanna Butryn.

Coraz więcej kobiet szuka zajęć ze sztuk walki 

Sandra na co dzień jest trenerką judo i prowadzi głównie treningi dla dzieci, ale od dłuższego już czasu zauważa zainteresowanie tym sportem wśród kobiet. 

Bardzo często, gdy wspominam komuś, że prowadzę zajęcia judo również dla dorosłych, pojawia się pytanie, czy kobiety też trenują? Czy nie jest to dla nich za trudne ? Czy się do tego nadają ? To, że sporty walki nie są dla kobiet to stereotyp, który już praktycznie został zatarty. Tutaj nie płeć ma znaczenie, lecz charakter, jaki posiadamy. Trenując sztuki walki, również nad nim pracujemy, na każdym treningu mierząc się ze swoimi słabościami. Naszym największym przeciwnikiem jesteśmy my sami. Pokonywanie samego siebie daje nam najwięcej satysfakcji, a to również bardzo dobrze przekłada się na inne dziedziny życia.

- tłumaczy nam Sandra. 

A dlaczego kobiety chcą trenować sztuki walki? Część z nich przychodzi na zajęcia ze względu na chęć polepszenia kondycji czy zgubienia kilku kilogramów, ale mają też inne powody. 

Strach, ciężkie przejścia czy przykre sytuacje to powody, dla których kobiety decydują się na rozpoczęcie intensywnych treningów. Są też takie, które przychodzą, aby zresetować umysł po ciężkim dniu. Myślę, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona. Można powiedzieć, że ile kobiet, tyle powodów. Judo, w przeciwieństwie do sportów uderzanych, jest bardziej bezpieczne. Tutaj mamy bardzo małe szanse na złamanie nosa czy limo pod okiem, co skutkuje tym, że kobiety częściej decydują się spróbować.

Wiele kobiet zastanawia się, czy trenując sztuki walki, będą umiały się obronić w sytuacji zagrożenia. Według Sandry jak najbardziej jest to możliwe. - Kobiety nabierają siły i kondycji. Ponadto zyskują większą świadomość własnego ciała, zwiększając zakres ruchu poszczególnych mięśni i stawów. Sam fakt uczęszczania na treningi sportów walki pozytywnie wpływa na poziom samooceny. Wraz ze wzrostem umiejętności rośnie im pewność siebie i wiara we własne siły. Bardzo ważnym aspektem trenowania sztuk walki jest nabierana z czasem umiejętność pokonywania własnych słabości, panowania nad paniką i stresem. To wszystko, czego nauczymy się na treningach, w efekcie pozwala nam się obronić w sytuacji zagrożenia - tłumaczy Sandra.

Uczymy się wykorzystywać słabsze warunki fizyczne w walce. Dzięki niezliczonej liczbie sparingów z cięższymi i silniejszymi kolegami masz dużo większe szanse obronić się w sytuacji, kiedy będzie to konieczne. Mimo że mężczyźni są przeważnie silniejsi i lepiej zbudowani od kobiet, zasady judo jasno uczą, jak wykorzystać słabsze warunki fizyczne w walce dzięki odpowiedniej technice i opanowaniu

- dodaje. 

W wielu miastach można znaleźć także bezpłatne kursy samoobrony dla kobiet. Jakiś czas temu Urząd Dzielnicy Praga-Północ organizował spotkania "Krzepka Prażanka", który był skierowany dla kobiet w każdym wieku. Szukając takich rozwiązań, warto sprawdzać informacje na stronach urzędów, samorządów czy domów kultury w swojej miejscowości. 

Co zrobić, jeśli jesteś świadkiem lub ofiarą przemocy?

Jeśli czujesz, że czyjeś lub twoje bezpieczeństwo jest zagrożone, wezwij policję.

  • 112 - ogólny numer alarmowy. Pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych - policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,
  • 997 - numer alarmowy policji. Dodzwonisz się do najbliższej jednostki. Numery alarmowe 112 i 997 są czynne całą dobę.

Gdy policja przyjedzie, w zależności od sytuacji, może zatrzymać osobę, która stosuje przemoc, zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa, rozpocząć procedurę "Niebieskiej Karty".

  • Zadzwoń na Niebieską Linię: 800 120 002 (numer aktywny od poniedziałku do soboty od 8:00 do 22:00, w niedzielę i święta od 8:00 do 16:00). Konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, powiedzą, jak możesz pomóc ofierze przemocy w rodzinie, jak reagować na przemoc oraz wskażą miejsca i formy pomocy w twojej najbliższej okolicy.

Kobieta zwróciła uwagę matce szarpiącej dziecko. Dostała pięścią w głowę. 'Kazała mi zająć się moim bachorem' (zdjęcie ilustracyjne)Kobieta zwróciła uwagę matce szarpiącej dziecko. Dostała pięścią w głowę. "Kazała mi zająć się moim bachorem"

Więcej o: