Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W Polsce dzień pluszowego misia jest obchodzony już od kilku lat. Historia tego święta na świecie rozpoczęła się już jednak niemal 20 lat temu. Wszystko za sprawą niejakiego Teddy Bear. Skąd wzięła się ta tradycja i kiedy jest dzień pluszowego misia?
Pluszaki będą miały swoje święto jak co roku 25 listopada. Nie jest to przypadkowa data. Dzień ten określa się jako rocznicę powstania tej maskotki. Zdarza się, że niektóre placówki handlowe przesuwają obchody dnia misia na weekend, jeśli wypada on w tygodniu.
Pierwszy raz dzień pluszowego misia obchodzono już w 2002 roku. Jednak historia tego święta rozpoczęła się już dużo wcześniej, a dokładniej w 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Niestety łowy nie należały dla niego do zbyt udanych, więc jego współtowarzysze postanowili mu pomóc, przywiązując schwytanego małego niedźwiadka do drzewa. Roosvelt nie zdecydował się jednak na oddanie do niego strzału uznając, że byłoby to niesportowe zachowanie. „The New York Times" i „The Washington Post" rozpisywały się o niefortunnych polowaniach głowy państwa. Powstały na ten temat również komiksy. Opisana przez prasę historia stała się inspiracją dla niejakiego Morrisa Mitchoma, właściciela małego sklepu z zabawkami i słodyczami. Wykonał on projekt nowej zabawki, wyglądającej jak niedźwiadek, nazywając ją Teddy’s Bear, czyli miś Teddy’ego. Pluszowe misie do dziś w języku angielskim noszą właśnie taką nazwę.
W żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych z okazji dnia pluszowego misia organizuje się huczne obchody z licznymi zabawami czy konkursami plastycznymi. Jest to też doskonała okazja, aby przynieść ze sobą ulubionego pluszaka i zaprezentować go rówieśnikom. Dorośli również mogą kreatywnie spędzić ten dzień, przypominając swoim pociechom historię swojego pluszaka czy czytając wspólnie bajki z misiami w roli głównej. Często odbywają się także akcje charytatywne, których celem jest pomoc dla dzieci potrzebujących oraz znajdujących się w szpitalach. Przyjmują one formę sportową, rekreacyjną lub zbiórki pluszaków dla dzieci.