Badania potwierdzają, które kobiety są najszczęśliwsze. Mężatki będą niepocieszone

Magazyn "Women's Health" opublikował artykuł, w którym na podstawie badań naukowych dowiedziono, która grupa kobiet jest najszczęśliwsza. Ekspert tłumaczy, dlaczego tak jest. Część pań będzie niepocieszona.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Które kobiety są najszczęśliwsze? Profesor nauk behawioralnych Paul Dolan wyjaśnił, że badania dowodzą, że jest jedna grupa kobiet, które są szczęśliwsze od innych z kilku prostych powodów. Dodał również, że presja społeczeństwa niekorzystnie wpływa na samopoczucie kobiet i sprawia, że czują się wręcz nieszczęśliwe. 

Zobacz wideo

Singielki są najszczęśliwsze

Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości, że to singielki są najszczęśliwszymi kobietami. Na podstawie badań naukowcy doszli do wniosku, że małżeństwo i macierzyństwo niespecjalnie służy kobietom. 

Najzdrowszą i najszczęśliwszą grupą w całej populacji są kobiety, które nigdy nie wyszły za mąż ani nie miały dzieci

- dodaje ekspert.

Mężatki natomiast częściej podupadają na zdrowiu, mają problemy psychiczne. Deklaracje o szczęśliwym życiu z małżonkiem padają wyłącznie w jego obecności. Kiedy ankieta przeprowadzana jest indywidualnie, wyniki przedstawiają się zupełnie inaczej.

- tłumaczy Paul Dolan. 

Podczas badań naukowcom wysunęły się również interesujące wnioski w kwestii małżeństw. Co ciekawe, na sformalizowanym związku lepiej wychodzą mężczyźni. Podejmują dzięki temu mniejsze ryzyko, uspokajają się, czują duże wsparcie, co pozwala im się lepiej rozwijać, a nawet zarabiać dużo więcej i dłużej żyć.

Jeśli jesteś mężczyzną, dla własnego dobra powinieneś wziąć ślub, jeśli kobietą nie zaprzątaj sobie tym głowy.

- podkreśla badacz. 

Czy kobiety żyją pod zbyt dużą presją? 

W książce pt. "Happy Ever After" Paul Dolan stwierdza, że przestarzały system wartościowania nie ma odniesienia w dzisiejszych czasach i niestety działa wręcz szkodliwie. Często bezdzietne singielki są piętnowane przez społeczeństwo. W ich przekonaniu kobiety, które nie są matkami i żonami, nie odniosły w życiu sukcesu i są traktowane jako "przegrane". To tylko umacnia je w przekonaniu, że aby były spełnione i szczęśliwe muszą wyjść za mąż i urodzić dzieci. 

Widzisz samotną 40-letnią kobietę, która nigdy nie miała dzieci i myślisz, że może bidulka spotka jeszcze właściwego faceta i jej życie się zmieni. Ale co jeśli spotka niewłaściwego faceta i jej życie się zmieni? Może spotka kogoś, kto sprawi, że będzie mniej szczęśliwa, co odbije się na jej zdrowiu i przyczyni do wcześniejszej śmierci.

- zastanawia się profesor Dolan.

Wyniki badań dają do myślenia. Warto się zastanowić, czy presja społeczeństwa działa więc korzystanie na kobiety, czy jest wręcz odwrotnie.

Więcej o: