Szał zakupów i złudne okazje. Jak nie dać się oszukać podczas Black Friday?

Coroczne święto wyprzedaży jakim jest Black Friday ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. To czas, kiedy w sklepach stacjonarnych, a także online dorwać można wiele ciekawych okazji. Niestety jest to często również sposób niektórych marek, by nabrać klientów na fikcyjną promocję. Podpowiadamy zatem, jak nie wpaść w pułapkę zakupowego szaleństwa i robić podczas Black Friday zakupy z głową.

Więcej na temat Black Friday oraz innych promocji znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

Tradycja wyprzedaży z okazji Black Friday przyszła do nas prosto ze Stanów Zjednoczonych. W USA Czarny Piątek jest dniem zaraz po corocznym Święcie Dziękczynienia, którego data jest ruchoma, gdyż przypada ono w czwarty czwartek listopada. Black Friday w Stanach Zjednoczonych to dzień ogromnych promocji, który stanowi swego rodzaju inaugurację świątecznych zakupów. W Polsce coraz częściej już od połowy listopada ruszają różne promocje zwane "black weekami", jednak nie zawsze są to tak korzystne okazje, jak mogłoby się wydawać. Warto zatem podczas zakupów w tym czasie zachować zdrowy rozsądek.

- Co roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiają skargi dotyczące promocji, wyprzedaży i specjalnych okazji. W zgłoszeniach najczęściej pojawia się problem żonglowania cenami. Przedsiębiorcy podnoszą je tuż przed wyprzedażą po to, żeby po ich obniżce rabat wydawał się niezwykle atrakcyjny. Tego typu działania mogą stanowić naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Aby nie dać się nabrać na fikcyjną promocję, warto wcześniej zrobić rozeznanie cenowe artykułów, które chcemy kupić podczas Black Friday. Wówczas możemy ocenić, czy cena po rabacie jest faktycznie niższa od tej przed przeceną - czytamy na stronie UOKiK.

Jak kupować z głową podczas Black Friday i nie dać się nabrać na fałszywe okazje?

Z okazji Black Friday sklepy często ogłaszają "wielkie rabaty". Czasem są to obniżki cen sięgające nawet do -50 czy -60 procent. Nie da się ukryć, że w takich warunkach niezwykle łatwo wpaść niektórym w zakupowy szał. Niestety zdarzają się i tacy sprzedawcy, którzy pod przykrywką Black Friday próbują "naciągnąć" klientów. Właśnie dlatego przed wyruszeniem na jakiekolwiek zakupy z okazji Czarnego Piątku, warto odpowiednio się do tego przygotować.

Zrób listę

Choć robienie listy kojarzy się nam przede wszystkim z robieniem zakupów spożywczych, to podczas Black Friday jest to również dobra praktyka. Dokładne przejrzenie szaf czy kosmetyków i spisanie do kupienia tylko tego, co faktycznie jest nam potrzebne może zaoszczędzić wielu zbędnych wydatków.

Monitoruj ceny 

Jeśli planujesz jakiś zakup podczas Black Friday, warto śledzić cenę tego produktu nawet kilka tygodni przed świętem wyprzedaży. Niestety w niektórych sklepach tuż przed Czarnym Piątkiem ceny produktów są sztucznie podnoszone, by później je przecenić. Ostatecznie okazuje się, że cena produktu "po obniżce" jest niemal identyczna jak jego regularna cena jakiś czas temu.

Przeglądaj różne oferty

Masz na oku ubranie, kosmetyk lub inny produkt i planujesz kupić go podczas promocji na Black Friday? Nie ograniczaj się do szukania go w jednym sklepie. Być może dostępny jest także w innym i to w dużo lepszej cenie. Warto w tym czasie przejrzeć różne sklepy stacjonarne czy online, by znaleźć jak najlepszą okazję.

Pamiętaj o tym, by być eko także w Black Friday

Wiele osób przez cały rok stara się być eko, ograniczając m.in. zakup ubrań z sieciówek czy zwracając uwagę na ich składy. Niestety często podczas Black Friday wiele osób traci głowę i kupuje masę niepotrzebnych rzeczy tylko dlatego, że są trochę przecenione. Podejdź do Czarnego Piątku z głową i nie daj się zwariować! Kup potrzebne rzeczy, lub uzupełnij zapasy ulubionych produktów, które zwykle są dużo droższe. Możesz też skorzystać z okazji i kupić taniej prezenty świąteczne dla bliskich. Uważność i rozsądek to klucz do sukcesu. 

Więcej o: