Co oznaczają znaki TM, R lub C przy logo na różnych produktach? To forma informacji-ostrzeżenia

Przyglądając się różnym przedmiotom często przy ich logo dostrzec możemy różne oznaczenia. Wśród nich znajdziemy np. TM, R czy C. Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś, co one w ogóle oznaczają? Są dużo istotniesze, niż niektórym może się wydawać.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą oszczędzać na zakupach

Widząc tajemnicze symbole przy logo czy nazwie danej firmy lub produktu raczej rzadko zastanawiamy się, co one właściwie oznaczają. Warto jednak wiedzieć i choć orientacyjnie zdawać sobie z tego sprawę. Takie znaczki, jak TM, R czy C są formą informacyjno-ostrzegawczą, że danej firmie mogą przysługiwać określone prawa związane z logo lub oznaczeniami towaru

Co oznacza kolor krwi podczas miesiączki?Co oznacza kolor krwi podczas miesiączki? Szary np. powinien cię zaniepokoić

Co oznaczają znaczki przy logo na produktach?

Produkty, na których umieszczane jest R w kole często tłumaczone są przez niektórych jako produkty oryginalne. Jest to jednak błędne rozumienie. R w kole jest pierwszą literą od angielskiego słowa "registered", czyli zarejestrowany. Oznacza to, że dany znak towarowy został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym lub innym organie publicznym, zajmującym się ochroną własności intelektualnej. Zgodnie z polskim prawem użycie takiego znaczka w odniesieniu do logo czy nazwy, która nie została zarejestrowana, stanowi naruszenie przepisów karnych.

Oznaczenie TM czyli "trademark" oznacza po prostu "znak towarowy". Jednak samo jego użycie nie oznacza szczególnej ochrony. Każdy przedsiębiorca, bez problemu może umieścić znak TM przy swoich produktach czy nazwach i nie musi mieć na to pozwolenia czy dokonywać jakichś zgłoszeń. Podobny oznaczeniem jest również znaczek SM - ten odnosi się jednak do usług.

Tajemnicza ryba na aucie. Co oznacza? Dla wielu kierowców to ważny symbolTajemnicza ryba na aucie. Co oznacza? Dla wielu kierowców to ważny symbol

Ostatnim z popularnych oznaczeń jest C w kółku. Taki znaczek jest bowiem informacją, że dany produkt lub jakiś jego element może być chroniony przez prawo autorskie. Jednak wcale nie znaczy to, że tak dokładnie jest. Może być i tak, że jest to po prostu stwierdzenie podmiotu, który postanowił umieścił takie oznakowanie na produkcie. 

Więcej o: