Kwiaty kwitnące zimą - ozdobią wnętrze i ucieszą oczy

Kwiaty kwitnące zimą to całkiem duża liczba gatunków. Niektóre wykształcają niezwykle piękne kwiatostany, inne są z jakiegoś powodu ciekawe. Dzięki nim ozdobimy wnętrze i z łatwością przeczekamy do wiosny.

Kwiaty kwitnące zimą - koloryt we wnętrzu, gdy za oknem śnieg i szarość

Kwiaty kwitnące zimą to element dekoracji, który jest nam bardzo potrzebny. Za oknem mamy śnieg lub częściej nawet deszcz i szarzyznę. W ogrodzie nasz wzrok mogą cieszyć przede wszystkim rośliny zimozielone. W domowej uprawie zaś pysznić mogą się kolorowymi kwiatami bardzo liczne gatunki. Znajdą tu coś dla siebie zarówno osoby wprawione w uprawie roślin doniczkowych, jak i początkujący. Na które gatunki warto zwrócić uwagę?  

Jakie kwiaty kwitną zimą? Schlumbergera, czyli grudnik

Zastanawiając się nad tym, jakie kwiaty kwitną zimą, nie możemy pominąć schlumbergery. Roślina ta nie bez przyczyny nazywana jest także grudnikiem, bo kwitnie właśnie w ostatnim miesiącu roku. Bardzo często stanowi ozdobę podczas Bożego Narodzenia. Może nie poznamy tego po pierwszym spojrzeniu, ale należy do rodziny kaktusowatych. Jeśli zależy nam na jej kwitnieniu właśnie w okresie bożonarodzeniowym, to warto przetrzymywać ją od października w temperaturze ok. 10 stopni C. Ekspozycja na światło powinna być nie dłuższa niż osiem godzin dziennie. Grudnik może występować w różnych odmianach barwnych:

 • białej
 • dwubarwnej (biało-różowa, pomarańczowo-czerwona)
 • żółtej
 • różowej
 • czerwonej
 • jasnoczerwonej

Grudnik nie wymaga częstego podlewania. Zdjęcie ilustracyjneGrudnik nie wymaga częstego podlewania. Zdjęcie ilustracyjne Chongbum Thomas Park/shutterstock.com

Zobacz wideo Jak dbać o gwiazdę betlejemską, by długo cieszyła oczy?

Kwiat kwitnący zimą: cyklamen perski

Jaki jeszcze kwiat kwitnący zimą może robić świetne wrażenie? Cyklamen perski z pewnością może zachwycać. Przede wszystkim możemy liczyć na barwne kwiaty w kilku kolorach. Czerwone, bordowe, różowe i białe cyklameny mogą prawdziwie zachwycać. Zachęcają też ciemnozielone liście o ozdobnym pokroju. Sekretem w uprawie tych roślin jest zapewnienie im półcienistego stanowiska i niezbyt wysokich temperatur. Najlepiej rośnie w przedziale pomiędzy 10 a 15 stopniami C. Warto zapewnić mu dość wilgotne podłoże. W przypadku młodych roślin kwitnienie odbywa się pomiędzy 7 a 9 miesiącem. 

Cyklamen perski. Zdjęcie ilustracyjneCyklamen perski. Zdjęcie ilustracyjne s74/shutterstock.com

Które kwiaty kwitną zimą? Hippeastrum, czyli zwartnica

Jeśli chodzi o kwiaty, które kwitną zimą, to zwartnica śmiało może być uznawana za jeden z pierwszych wyborów. Warto wiedzieć, że roślina jest trująca. Chrońmy więc przed nią dzieci. Także zwierzęta nie powinny mieć kontaktu ze zwartnicą. Potocznie nazywana jest też amarylisem, ale jest to mylne nazewnictwo. Dla hippeastrum charakterystyczne są niezwykle duże i okazałe kwiaty o średnicy powyżej 10 cm. Ich kolor może być różny, przy właściwej pielęgnacji mogą zakwitnąć ponownie.

Hippeastrum. Zdjęcie ilustracyjneHippeastrum. Zdjęcie ilustracyjne Zdelnik Alexandr/shutterstock

Najpiękniejsze kwiaty kwitnące zimą: cyneraria 

Jeśli chodzi o najpiękniejsze kwiaty kwitnące zimą, to cyneraria niewątpliwie wspaniale nadaje się do ozdoby mieszkań. Z racji na czas kwitnienia można ją wykorzystywać także podczas tworzenia dekoracji np. na Boże Narodzenie. Lubi stanowiska jasne i chłodne - temperatura ok. 10 stopni C znacząco wydłuża okres kwitnienia. Cyneraria może być fioletowa, czerwona, różowa, niebieska lub dwukolorowa. Kwiaty są okazałe i cenione z uwagi na atrakcyjny wygląd.  

Cyneraria. Zdjęcie ilustracyjneCyneraria. Zdjęcie ilustracyjne gkordus/shutterstock

Kwiaty kwitnące zimą - lista propozycji alternatywnych

Jakie jeszcze warto znać kwiaty kwitnące zimą? Lista takich roślin może być jeszcze dość długa. Możemy do nich zaliczyć choćby:

 • fiołki afrykańskie - występują w przynajmniej kilku kolorach (od fioletowego po biały), lubią widne pomieszczenia i wilgotne powietrze. Fiołek afrykański wymaga nawożenia w regularnych odstępach czasu
 • storczyki - spryskiwane wodą i nawożone mogą kwitnąć w różnych kolorach; sam kwiat jest przy tym niezwykle okazały
 • kalanchoe - roślina posiadająca atrakcyjne kwiaty w kolorach różowym, pomarańczowym czy białym. Nie lubi przeciągów i zbyt wysokich temperatur
 • anturium - najbardziej popularne są rośliny z białymi kwiatami cenionymi z powodu ich okazałego charakteru. Anturium preferuje jasne miejsca o dużej wilgotności
 • gardenia - posiada piękne kwiaty białe lub kremowe, które odznaczają się również pięknym zapachem. 

Anturium. Zdjęcie ilustracyjneAnturium. Zdjęcie ilustracyjne Sawah_Digital/shutterstock

Zobacz też: Hortensja bukietowa - dowiedz się wszystkiego o uprawie popularnej rośliny ogrodowej

Więcej o: