Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia nie dla każdego. Tylko nieliczni mogą się starać

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia to temat, który jest wciąż żywy wśród seniorów. Pomimo tego, że związane z tą sytuacją nowe tablice średniego dalszego trwania życia obowiązują od kwietnia, dalej wielu seniorów głowi się czy należy się mu wyższa emerytura.

Więcej artykułów na temat świadczeń zajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

W momencie, w którym zrobiło się dość głośno w mediach i telewizji o ponownym przeliczeniem emerytury mnóstwo seniorów udało się do ZUS-u. Chcieli złożyć wnioski o ponowne przeliczenie emerytury. Okazuje się jednak, że owo przeliczenie jest możliwe tylko w przypadku seniorów, którzy zaczęli pobierać emerytury pomiędzy 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022. W innym wypadku wniosek spotka się z kategoryczną odmową. Są również inne sytuacje, które przewidują ponowne przeliczenie emerytury, a my przedstawimy jakie.

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Wiemy kto może się o nie starać

Ponowne przeliczenie emerytury na korzyść emeryta jest możliwe dzięki nowym tablicom średniego dalszego trwania życia, które są publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Tablice, które wywołały szum medialny, obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022. Pojawiła się w nich ważna zmiana. Prognozowany czas dalszego trwania życia uległ obniżeniu we wszystkich przedziałach wiekowych. Oznacza to korzystniejsze wyliczenie kwot emerytur. Jednak wniosek o przeliczenie mogą złożyć wyłącznie osoby, które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Najwięcej wniosków wpływa od osób z tzw. starego systemu

Najwięcej wniosków w sprawie ponownego przeliczenia emerytury wpływa od osób z tzw. starego systemu. Ale również od niepracujących emerytów z „nowego systemu". Te osoby składały wniosek o przeliczenie emerytury wcześniej, bazując na różnych tablicach średniego dalszego trwania życia. Dla infor.pl na ten temat wypowiedziała się Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku:

Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię"

Osoby te zwykle spotkają się niestety z odmową przyjęcia wniosku. Podane przez ZUS zasady przeliczania emerytur są nieubłagane. Na wyższe kwoty mogą liczyć jedynie te osoby, które po przejściu na emeryturę nadal pracowały i odprowadzały składki. 

Więcej o: