Wieniec adwentowy - wyjątkowa ozdoba na przedświąteczny okres. Sprawdź, jak ją zrobić

Wieniec adwentowy ułożony na stole to niezawodny znak, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Ta wyjątkowa ozdoba ma swoją historię, a także wiąże się z określoną symboliką. Przekonaj się, co powinnaś o niej wiedzieć i zobacz, jak ją zrobić.

Wieniec adwentowy na stół: piękna ozdoba z tradycją

Wieniec adwentowy na stół, zgodnie z tradycją, przygotowuje się na pierwszą niedzielę adwentu (czyli na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem). Choć z jednej strony na pewno można go nazwać pierwszą spośród świątecznych dekoracji, z drugiej stanowi on ważny symbol, nierozerwalnie związany z okresem oczekiwania na narodziny Jezusa.

Historia wieńca adwentowego sięga XIX wieku. Pierwszą tego rodzaju ozdobę stworzył ewangelicki pastor, Johann Hinrich Wichern, w 1839 roku. Wykonał ją, aby stanowiła dekorację przedświąteczną prowadzonego przez niego przytułku dla sierot. Tak narodziła się tradycja, praktykowana do dzisiaj.

Z początku wieńce adwentowe kładziono na stołach, z czasem jednak wykształcił się też zwyczaj wieszania ich na drzwiach domów. Ta druga forma ekspozycji wieńca adwentowego dotarła do nas z krajów skandynawskich, a dużą popularnością cieszy się na przykład w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Tak zawieszony wieniec jest zaproszeniem dla gości.

Obecnie wieńce adwentowe często przygotowuje się w rodzinnym gronie i umieszcza na stole, gdzie czekają na nadejście świąt.

Wieniec adwentowy (zdjęcie ilustracyjne)Wieniec adwentowy (zdjęcie ilustracyjne) Pexels.com

Gwiazda betlejemska jest symbolem świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcie ilustracyjne Kwiat na Boże Narodzenie. Jakie rośliny kwitnące wybrać na Święta?

Wieniec adwentowy – florystyka: z czego składa się ta wyjątkowa dekoracja?

Każdy z nas może samodzielnie przygotować wieniec adwentowy. Florystyka, zwane także bukieciarstwem, czyli sztuka układania kwiatów, jest dość wymagająca i rządzi się swoimi zasadami, jednak prosty wieniec nie będzie wymagał od Ciebie szczególnych umiejętności kompozycyjnych czy manualnych. Aby wykonać go dobrze, musisz po prostu wiedzieć, z jakich elementów powinien się składać. A są to:

  • pędy, tworzące kształt okręgu – tradycyjnie są to związane pędy buczyny, jednak można też wykorzystać elementy innego drzewa. Aktualnie podstawę wieńca dużo wygodniej jest wykonać ze specjalnej gąbki florystycznej. Okrągły kształt wieńca ma symbolizować nieskończoność i życie wieczne. Odnosi się on także do samej wieczności i nieskończoności Boga;
  • gałązki drzew iglastych – najczęściej świerku, jodły bądź cisu. Opiera się je na pędach, tworzących okrąg lub wtyka w przygotowaną gąbkę florystyczną. Gałązki mają być symbolem życia i wspólnoty;
  • cztery duże świece – mogą być w kolorze białym lub trzy pierwsze w fiolecie, a ostatnia w czerwieni. Symbolizują one kolejne niedziele adwentu (zapala się je po kolei, w każdą niedzielę zaświecając następną), a także zbliżanie się do światłości, a co za tym idzie, także do Jezusa. Osobno każda ze świec także ma swoją symbolikę. Wymienia się więc Świecę Nadziei, Świecę Pokoju, Świecę Radości oraz Świecę Miłości.

Poza tymi elementami, bez których wieniec adwentowy zwyczajnie nie mógłby istnieć, możesz dodać też coś od siebie. Efektowne, odpowiednio dobrane ozdoby dodadzą mu charakteru i sprawią, że stanie się niepowtarzalny.

Zobacz też: Tanie ozdoby świąteczne, czyli jak przygotować efektowne dekoracje i nie zrujnować budżetu?

Zobacz wideo Święta, święta i po świętach? Zadbaj o gwiazdkowy nastrój w swoim domu na dużo dłużej

Wieniec adwentowy z szyszek – jak zrobić?

Wieniec adwentowy z szyszek to jedno z nowatorskich podejść do tradycyjnej przedświątecznej ozdoby. Jego wykonanie wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Pamiętaj jednak, by uzbroić się w naprawdę dużą ilość szyszek, by podczas pracy nie okazało się, że zabraknie Ci najważniejszego materiału.

Za podstawę do Twojego wieńca adwentowego z szyszek może posłużyć styropianowa obręcz, papierowy talerz z wyciętym środkiem czy druciany wieszak na ubrania. Jeśli masz ochotę i chcesz nieco przełamać surowy charakter dekoracji z szyszek, pomyśl też o dodatkowych ozdobach dla Twojego wieńca.

  1. Najpierw przygotuj podstawę pod wieniec adwentowy (w przypadku wieszaka, uformuj go w okrąg, w przypadku talerza – wytnij środek, pozostawiając szeroką, papierową obręcz. Podstawę styropianową możesz pomalować na pasujący Ci kolor – brązowy, beżowy, srebrny lub złoty).
  2. Za pomocą kleju na gorąco przytwierdź szyszki do podstawy (powinny znajdować się one w dużym zagęszczeniu obok siebie).
  3. Udekoruj dodatkowo powstały wieniec – możesz wykorzystać w tym celu kokardki, koraliki, delikatny łańcuch choinkowy. Możesz też nie dodawać ozdób, a szyszki udekorować brokatem lub złotą bądź srebrną farbą.

Stroik na świąteczny stół. Zdjęcie ilustracyjne Stroik świąteczny: obowiązkowy element świątecznego mieszkania

Wieniec adwentowy DIY – z czego jeszcze możesz wykonać własną wersję?

Wieniec adwentowy DIY to świetna zabawa dla całej rodziny. Z czego jeszcze możesz go wykonać?

  • wieniec adwentowy z naturalnymi elementami – tradycyjny wieniec z igliwia udekoruj dodatkowo plastrami suszonej pomarańczy, łupinami orzechów włoskich, zasuszonymi liśćmi;
  • wieniec adwentowy przyprószony śniegiem – wykorzystaj gałązki iglaste, dodaj do nich niewielkie szyszki, a następnie całość pokryj sztucznym śniegiem w sprayu;
  • prosty wieniec adwentowy – do gałązek iglastych dołącz niewielkie kokardki w kolorze złotym, srebrnym lub czerwonym i delikatne koraliki o tej samej barwie;
  • wieniec adwentowy z bombkami – przygotuj okrąg udekorowany gałązkami iglastymi, a na nich umieść bombki w wybranym kolorze.

Wieniec adwentowy. Zdjęcie ilustracyjneWieniec adwentowy. Zdjęcie ilustracyjne llaszlo/shutterstock

Zobacz też: Własnoręczny prezent dla chłopaka - pomysły DIY. Co można zrobić na prezent?

Więcej o: