Wieniec adwentowy na stół, zgodnie z tradycją, przygotowuje się na pierwszą niedzielę adwentu (czyli na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem). Choć z jednej strony na pewno można go nazwać pierwszą spośród świątecznych dekoracji, z drugiej stanowi on ważny symbol, nierozerwalnie związany z okresem oczekiwania na narodziny Jezusa.
Historia wieńca adwentowego sięga XIX wieku. Pierwszą tego rodzaju ozdobę stworzył ewangelicki pastor, Johann Hinrich Wichern, w 1839 roku. Wykonał ją, aby stanowiła dekorację przedświąteczną prowadzonego przez niego przytułku dla sierot. Tak narodziła się tradycja, praktykowana do dzisiaj.
Z początku wieńce adwentowe kładziono na stołach, z czasem jednak wykształcił się też zwyczaj wieszania ich na drzwiach domów. Ta druga forma ekspozycji wieńca adwentowego dotarła do nas z krajów skandynawskich, a dużą popularnością cieszy się na przykład w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Tak zawieszony wieniec jest zaproszeniem dla gości.
Obecnie wieńce adwentowe często przygotowuje się w rodzinnym gronie i umieszcza na stole, gdzie czekają na nadejście świąt.
Wieniec adwentowy (zdjęcie ilustracyjne) Pexels.com
Każdy z nas może samodzielnie przygotować wieniec adwentowy. Florystyka, zwane także bukieciarstwem, czyli sztuka układania kwiatów, jest dość wymagająca i rządzi się swoimi zasadami, jednak prosty wieniec nie będzie wymagał od Ciebie szczególnych umiejętności kompozycyjnych czy manualnych. Aby wykonać go dobrze, musisz po prostu wiedzieć, z jakich elementów powinien się składać. A są to:
Poza tymi elementami, bez których wieniec adwentowy zwyczajnie nie mógłby istnieć, możesz dodać też coś od siebie. Efektowne, odpowiednio dobrane ozdoby dodadzą mu charakteru i sprawią, że stanie się niepowtarzalny.
Zobacz też: Tanie ozdoby świąteczne, czyli jak przygotować efektowne dekoracje i nie zrujnować budżetu?
Wieniec adwentowy z szyszek to jedno z nowatorskich podejść do tradycyjnej przedświątecznej ozdoby. Jego wykonanie wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Pamiętaj jednak, by uzbroić się w naprawdę dużą ilość szyszek, by podczas pracy nie okazało się, że zabraknie Ci najważniejszego materiału.
Za podstawę do Twojego wieńca adwentowego z szyszek może posłużyć styropianowa obręcz, papierowy talerz z wyciętym środkiem czy druciany wieszak na ubrania. Jeśli masz ochotę i chcesz nieco przełamać surowy charakter dekoracji z szyszek, pomyśl też o dodatkowych ozdobach dla Twojego wieńca.
Wieniec adwentowy DIY to świetna zabawa dla całej rodziny. Z czego jeszcze możesz go wykonać?
Wieniec adwentowy. Zdjęcie ilustracyjne llaszlo/shutterstock
Zobacz też: Własnoręczny prezent dla chłopaka - pomysły DIY. Co można zrobić na prezent?